Szukaj

Co jest przyczyną zawrotów głowy?

Podziel się
Komentarze6

Zawrót głowy to uczucie wirowania lub wrażenie bocznego ruchu ciała w stosunku do otaczającej przestrzeni (lub na odwrót). Zawrót głowy jest wynikiem uszkodzenia na poziomie ucha wewnętrznego i niezbędna jest konsultacja z audiologiem.Jakie są przyczyny zawrotów głowy.

Głównymi przyczynami są:


- łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy: przypuszcza się, że wywołane są one luźnymi kryształkami wapnia w uchu wewnętrznym;

- choroba Meniere’a (wzrost ciśnienia w uchu wewnętrznym);

- zapalenie nerwu przedsionkowego (paraliż nerwu równowagi);


- uraz czaszki;

- zapalenie błędnika (zapalenie ucha środkowego źle leczone, które rozprzestrzenia się aż na błędnik w uchu wewnętrznym).

Kiedy powstaje zawrót głowy?

Ale może się zdarzyć, że zawroty głowy pojawiają się, kiedy leżymy wygodnie w łóżku, albo kiedy właśnie spacerujemy ulicą, nie tylko wtedy, kiedy znajdujemy się na szczycie wieży Eiffela albo nad brzegiem przepaści. Wrażenie zawrotów głowy może także pojawić się, kiedy informacje z zewnątrz, otrzymywane dzięki widzeniu, są sprzeczne z informacjami otrzymywanymi przez ucho zewnętrzne.

Kiedy znajdujemy się na stałym podłożu na wysokości (na szczycie wieży, albo po prostu na stołku, na przykład), nasze stopy sygnalizują naszemu mózgowi, że jesteśmy na twardej ziemi, ale nasze oczy, które rozglądają się wokół, widzą, że jesteśmy wysoko, w pustej przestrzeni. Stąd więc to wrażenie braku równowagi, które nie pojawia się, kiedy nasze stopy są także w pustej przestrzeni albo na niestałym podłożu (na przykład na lotni, albo w balonie).

Komentarze do: Co jest przyczyną zawrotów głowy? (6)

Mareq
Mareq 09-02-2016 13:30

Zawroty głowy po jedzeniu przyczyny

6

Co nie zjem, to czuję, że mi się kręci w głowie. Co może być przyczyną zawrotów głowy po jedzeniu?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze