Szukaj

Choroby kręgosłupa

W dzisiejszych czasach, kiedy prowadzimy siedzący, mało aktywny tryb życia, choroby kręgosłupa są bardzo częstym schorzeniem. Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu, odczuwał nieznośny ból uniemożliwiający schylanie. Częste podnoszenie ciężkich rzeczy, praca przed komputerem, nadwaga... to tylko niektóre z przyczyn występowania bólu pleców. Nie wolno lekceważyć tych dolegliwości, ponieważ nie leczone prowadzą do wielu, przewlekłych chorób kręgosłupa.

Choroby kręgosłupa

Archeolodzy, którzy prowadzą badania nad układem ruchu naszych przodków, nie znajdują śladów, popularnych dzisiaj, chorób kręgosłupa. Wniosek z tego, że dzisiejszy tryb życia jest szkodliwy dla zdrowia naszych pleców. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najczęstszym chorobom kręgosłupa.

Zwyrodnieniowa choroba kręgosłupa

Jest to jedna z najczęściej występujących chorób kręgosłupa. Zazwyczaj dotyka odcinka szyjnego i lędźwiowego. Powodem tych dolegliwości są nieodwracalne zmiany w obrębie struktur kręgosłupa. Polega to na zbyt wczesnym zużyciu tkanek, budujących poszczególne jego elementy, co skutkuje uszkodzeniem chrząstek stawowych, przebudowy kości, tworzeniem się torbieli podchrzęstnych, a także całościową deformacją kręgosłupa.

Objawy zwyrodnieniowej choroby kręgosłupa

Zwyrodnieniowa choroba kręgosłupa na ogół występuje u ludzi starszych. Jednak u niektórych osób może się ujawnić już po 25 roku życia. Do najczęstszych objawów tej choroby kręgosłupa należy uczucie sztywności kręgosłupa, szczególnie po przebudzeniu, ból występujący w okolicach szyi i krzyża, zwłaszcza przy wykonaniu drobnych prac fizycznych, promieniowanie bólu, najczęściej w kierunku barków, ale też w kierunku pośladków i nóg oraz stany drętwienia oraz mrowienia kończyn dolnych.

Zapobieganie i leczenie zwyrodnieniowej choroby kręgosłupa

Aby zapobiec chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa należy, w miarę możliwości, prowadzić regularny tryb życia, nie stronić od uprawiania sportu, pracować nad odpowiednia wagą ciała i przede wszystkim dbać o prawidłową postawę podczas pracy.

Leczenie zwyrodnieniowej choroby kręgosłupa jest indywidualnie dostosowane do każdego pacjenta, w zależności od poziomu zaawansowania schorzenia. Na szczęście w wielu przypadkach wystarcza leczenie zachowawcze. Należy tutaj uwzględnić przyjmowanie środków farmakologicznych, regularną fizykoterapie i rehabilitację, odpowiednią dietę oraz aktywność ruchową.

Choroby kręgosłupa - rwa kulszowa

Rwa kulszowa to choroba kręgosłupa związana z uciskiem nerwów rdzeniowych, które tworzą nerw kulszowy, znajdujący się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Powodem tego schorzenia może być wypadnięcie dysku lub przeciążenie stawów międzykręgowych.

Objawy rwy kulszowej

Rwa kulszowa to choroba kręgosłupa, która na ogół dotyka jednej strony ciała, w zależności, która część nerwu zostanie naruszona. Najczęstsze objawy świadczące o rwie to przede wszystkim silny, przeszywający ból pośladka lub nogi, nasilający się podczas siedzenia, drętwienie nogi przechodzące od pośladka w kierunku stopy, utrudnione poruszanie jednej z kończyn oraz ograniczona zdolność ruchowa.

Profilaktyka i leczenie rwy kulszowej

Zazwyczaj ból związany z tą chorobą kręgosłupa sam mija po jakimś czasie. Na początku, w celu uśmierzenia bólu, poleca się podawanie leków przeciwbólowych oraz odpowiednią gimnastykę. Można też stosować maści o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Natomiast w przypadku, kiedy ból utrzymuje się dość długo, specjalista powinien przepisać pacjentowi odpowiednie leki oraz skierować go na fizjoterapie.

Choroby kręgosłupa - dyskopatia

Dyskopatia jest kolejną często występującą chorobą kręgosłupa. Jest to znane powszechnie wypadnięcie dysku. Pierścień włóknisty ulega przerwaniu i wysuwa się jadro miażdżyste, co skutkuje obrzękiem uciskającym rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów.

Objawy dyskopatii

Ta dość częsta choroba kręgosłupa nie jest obojętna dla naszego samopoczucia. Do najczęstszych objawów dyskopatii zaliczamy ból kręgosłupa w odcinku szyjnym, bóle głowy i karku, zawroty głowy, nudności, wymioty, niekiedy nawet omdlenia. Ponadto, mogą pojawić się osłabienie i niedowłady rąk, przykurcze oraz skurcze mięśniowe, a także ucisk tętnicy kręgowej.

Zapobieganie i leczenie dyskopatii

Aby nie dopuścić do wystąpienia tej choroby kręgosłupa wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad:

  • regularnie wykonywać ćwiczenia, wzmacniając mięśnie szyi i pleców,
  • zdrowo się odżywiać,
  • w miarę możliwości, ograniczyć do minimum spędzanie czasu przed komputerem,
  • nie lekceważyć drobnych urazów, ponieważ mogą dać początek poważniejszym schorzeniom.

Natomiast jak poradzić sobie z bólem? W pierwszej kolejności zalecane są leki, działające przeciwbólowo, oprócz tego, w nagłych przypadkach bólu, należy położyć się płasko na plecach i postarać rozluźnić barki. Ewentualnie, można podłożyć pod nogi poduszkę, aby biodra i kolana znajdowały się pod kątem 90 stopni. Jeśli ból nie minie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niestety, znaczna ilość dyskopatii ma charakter przewlekły i niezbędne są regularne wizyty u fizjoterapeuty.

Autor: Joanna Madej

Komentarze do: Choroby kręgosłupa (5)

Pinokio
Pinokio 21-03-2016 12:50

Choroba kręgosłupa isjasz

5

Może ktoś podpowie, jak sobie radzić, gdy dopada gwałtowny atak choroby kręgosłupa isjasz, czyli popularnej rwy kulszowej? Macie jakieś sprawdzone sposoby?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze