Szukaj

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – rentgen mało skuteczny w diagnozie

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że w większości przypadków badanie rentgenowskie biodra nie jest miarodajną metodą rozpoznawania choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Postawienie niewłaściwej diagnozy jest bardzo niebezpieczne, gdyż skuteczne leczenie tej wyniszczającej choroby możliwe jest tylko w jej początkowej fazie - zaawansowane zmiany są nieodwracalne.

Angielscy naukowcy, jako pierwsi stworzyli badanie oceniające skuteczność diagnostyczną prześwietleń rentgenowskich u pacjentów z objawami klinicznymi klasycznej choroby zwyrodnieniowej stawów (osteoartrozy). Wyniki analizy, którą przeprowadzili opublikowane zostały się w brytyjskim czasopiśmie British Medical Journal.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza) to jedno z najczęściej występujących zwyrodnień, które dotyka nie tylko osoby w starszym wieku. Koksartroza w początkowej fazie nie daje żadnych objawów klinicznych, w związku z czym wczesna diagnoza jest niezwykle trudna. Zmiany patologiczne w stawie biodrowym rozwijają się bardzo długo i są nieodwracalne - często konieczna jest zabieg wymiany całego stawu biodrowego (endoprotezoplastyka).

Niestety, jeżeli choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego nie zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, na skutecznie leczenie i zapobiegnięcie dalszym postępom zwyrodnienia jest już za późno. W zaawansowanym stadium choroby pojawia się silny ból, który utrudnia chodzenie - wtedy zazwyczaj jedynym rozwiązaniem na poprawę sytuacji pacjenta jest operacja.

Przy odpowiednio wcześnie wykrytej koksartrozie leczenie polega przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiedniej diety (zrzucenie wagi jest konieczne u osób z nadwagą, gdyż dodatkowo kilogramy mocno obciążają stawy, szczególnie biodrowy i kolanowy), zmiany trybu życia i odpowiedniej aktywności ruchowej, w tym fizykoterapii.

We wspomnianej pracy angielscy naukowcy przeanalizowali dane zebrane wcześniej w ramach dwóch dużych badań nad osteoartrozą, które dotyczyły łącznie 4,5 pacjentów. W badaniu Framingham Osteoarthritis tylko około 16% osób z bólem biodra miało koksartrozę zdiagnozowaną przy pomocy RTG, a tylko 21% osób z diagnozą rentgenowską zwyrodnienia stawu biodrowego miało ból w okolicy biodra. Rezultaty drugiego badania (Osteoarthritis Initiative) były podobne - odpowiednio 9% w pierwszym przypadku i 24% w drugim przypadku. W obu badaniach ból biodra nie występował u wielu pacjentów ze stwierdzonym na obrazie rentgenowskim zwyrodnieniem stawu biodrowego i równocześnie u wielu osób ból w okolicy biodra nie był potwierdzony zdjęciem RTG.

Większość osób starszych, u których występowało wysokie podejrzenie zwyrodnienia stawu biodrowego, nie miało tej diagnozy potwierdzonej na obrazie rentgenowskim, co sugeruje, że wielu seniorów z koksartrozą może nie zostać poddana leczeniu, z powodu diagnostyki opierającej się na zdjęciu rentgenowskim, mającej stwierdzać czy ból biodra związany jest z chorobą zwyrodnieniową stawu - twierdzi jeden z autorów badania, dr Chan Kim z Boston University School of Medicine.

Niezdiagnozowanie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego może nieść poważne konsekwencje. Według dr Kima nawet 10% pacjentów z osteoartrozą nie dostają właściwych zaleceń w zakresie aktywności fizycznej, co wiąże się u nich ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się cukrzycy, choroby płuc, otyłości i upadków. Biorąc to pod uwagę pacjenci, u których podejrzenie koksartrozy jest bardzo duże, powinni być traktowani tak samo, niezależnie od tego czy zwyrodnienie stawu biodrowego zostanie potwierdzone na obrazie rentgenowskim, czy nie.

Komentarze do: Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego – rentgen mało skuteczny w diagnozie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz