Szukaj

Choroba Parkinsona: szafran blokuje chorobę?

Podziel się
Komentarze0

Kurkumina, którą znajdujemy w kurkumie, albo szafran indyjski, może zapobiegać aglutynacji alfa-synukleiny, co jest jednym z pierwszych etapów choroby Parkinsona. Czy więc pacjenci skorzystaliby na tym, gdyby ich dieta była bardziej... pikantna? Na nieszczęście, gaszą entuzjazm naukowcy, to nie wystarczy.Co nie zmienia faktu, że nowe perspektywy przed nami. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Journal of Biological Chemistry.

Choroba Parkinsona: co to jest?

Choroba Parkinsona jest patologią neurodegeneracyjną, dość częstą u osób starszych: blisko 5% dorosłych w wieku powyżej 80 lat cierpi na chorobę Parkinsona.

Choroba ta charakteryzuje się niewydolnością układu dopaminergicznego, a także obecnością ciałek Lewy’ego, czyli anormalnych złogów protein w neuronach. Głównym składnikiem tych złogów jest alfa-synukleina.

Alfa-synukleina, a bardziej dokładnie jej aglutynacja, została już bezpośrednio powiązana z pierwszymi etapami choroby Parkinsona. Dlatego też naukowcy postawili przed sobą cel znalezienie sposobu na zapobieganie tej aglutynacji, zanim w ogóle cały proces się zacznie.

A ponieważ Matka Natura jest mądra, badacze postanowili poszukać odpowiedzi w roślinach.

Na pierwszej linii ognia: kurkuma

Czasami nazywana szafranem indyjskim, jest to roślina, której kłączami posługujemy się już od dawna, aby stworzyć liczne przyprawy. Pośród składników, które znajdujemy w kurkumie, najsłynniejsza jest chyba kurkumina, znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Ale jej siła terapeutyczna nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tego.


Albowiem, jak stwierdzili badacze amerykańscy z uniwersytetu stanu Michigan, tez związek aktywny jest wyposażony w niezwykłą zgodność z alfa-synukleiną. A połączenie między dwoma molekułami nie pozwala proteinie na przywiązywanie się do neuronów.


Nawet jeśli dość łatwo jest poznać aminokwasy, które składają się na daną proteinę, to o wiele ciężej przychodzi poznanie sposobu, w jaki aminokwasy działają między sobą, aby nadać globalną trójwymiarową postać molekule. Poza tym, od dawna uważano, że alfa-synukleina jest proteiną wewnętrznie nieuporządkowaną, czyli bez stabilnej struktury 3D...

W tym badaniu natomiast, naukowcy amerykańscy skoncentrowali się na przestrzennym układzie alfa-synukleiny. Okazało się, że w obecności kurkuminy, a także w wysokiej temperaturze, proteina ta przybiera o wiele szybciej kształt tetrameru, który ją stabilizuje i zmniejsza jej tendencję do przyklejania się do innych peptydów.

Oznacza to, że kurkumina nie pozwala na to, żeby alfa-synukleina pozostawała w formie toksycznej zbyt długo, a więc zapobiega tworzeniu śmiertelnych złogów w neuronach.

Jednakże, samo jedzenie tej przyprawy nie wystarczy, żeby zapobiec chorobie Parkinsona, ponieważ problem jest o wiele bardziej złożony. W tej postaci bowiem kurkumina nie przekracza bariery krew-mózg, która chroni mózg przed czynnikami patogennymi, przed toksynami, a także przed ... czynnikami aktywnymi.

Dlatego też, kurkumina nie jest w stanie – w postaci przyprawy – namierzać in vivo alfa-synukleiny. Badacze proponują raczej znalezienie lekarstwa wyposażonego w te same właściwości terapeutyczne, które są w stanie zrekonfigurować wadliwe proteiny.

Ale nawet jeśli taki lek któregoś dnia być może naprawdę ujrzy światło dzienne, czy wystarczy to, żeby wyleczyć wszystkie objawy tej niezwykle złożonej choroby?

Być może, w przypadku choroby Parkinsona, lekarstwo uniwersalne i cudowne nie istnieje...

Komentarze do: Choroba Parkinsona: szafran blokuje chorobę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz