Szukaj

Centrum badań nad naczelnymi pracuje z małpami-ochotnikami

Podziel się
Komentarze0

W parku zwierzęcym w Hampshire, właśnie otwarto centrum badań nad zdolnościami kognitywnymi makaków. Centrum tym małpy te mogą uczestniczyć dobrowolnie w doświadczeniach polegających na posługiwaniu się ... komputerami dotykowymi, zaproponowanymi przez naukowców.W Marwell Wildlife Park, w parku zwierzęcym usytuowanym w pobliżu Winchester, w Anglii, wysepka, gdzie żyją makaki czubate (Macaca nigra) z Sulawesi, które są gatunkiem zagrożonym (ich liczba spadła o 80% w ciągu ostatnich 40 lat), właśnie została połączona z centrum badań poznawczych nad tymi naczelnymi.

Cecha charakterystyczna tego centrum? Małpy mogą udawać się tam z własnej woli, dobrowolnie, na tak długo, jak im się podoba, dzięki bezpośredniemu połączeniu między ich schronieniami a pomieszczeniami, gdzie pracują naukowcy.


A ci ostatni, z departamentu psychologii uniwersytetu w Portsmouth, proponują naczelnym naukę posługiwania się komputerami z ekranami dotykowymi. Tym sposobem, naukowcy chcą badać pamięć naczelnych, ich sposób komunikowania, a także ich emocje.

Strefa odgrodzona szkłem pozwala gościom obserwować to interesujące doświadzczenie.

Małpy te mogą również dokonywać wyborów posługując się ekranem dotykowym. A to jest dla nas bezpośrednim otwartym oknem, pozwalającym nam lepiej je zrozumieć. Metoda ta jest niezwykłym sposobem na badanie tych zwierząt, ponieważ są one z natury ciekawskie i chcą poznać zadania, które się je im proponuje. Makaki te naprawdę chętnie uczestniczą w różych aktywnościach z badaczami, komentuje w ten sposób pani doktor Bridget Waller, dyrektorka naukowa tego projektu, z uniwersytetu w Portsmouth.

Komentarze do: Centrum badań nad naczelnymi pracuje z małpami-ochotnikami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz