Szukaj

Bioniczne oko przywraca wzrok ślepym

Podziel się
Komentarze0

Po zatwierdzeniu pozwolenia na sprzedaż dla Argus 2 (wynalazek amerykański, kosztujący 73 000 euro), przyszła kolej na zespół niemiecki, który właśnie święci triumfy. Ekipa stworzyła implant elektroniczny, który w próbie klinicznej dał zachęcające rezultaty. Opis prac ukazał się magazynie specjalistycznym Proceeding of the Royal Society B.Aparat nazwany Alpha-IMS, umieszczany na poziomie siatkówki oka, został przetestowany przez firmę Retina Implant AG i badaczy ze szpitala uniwersyteckiego w Tubingen.

Alpha-IMS składa się z małego chipu o szerokości 3 mm, wrażliwego na światło i zdolnego do wysyłania sygnałów korespondujących z obrazem powstałym w głębi oka, bezpośrednio do nerwu optycznego.

Wszystko jest zasilane cienkim kablem, podłączonym do aparatury umieszczonej pod skórą za uchem.

Rzecz działa dzięki technologii bez kabla zewnętrznego.

Badanie przeprowadzono na 9 osobach chorych na retinopatię barwnikową i ślepych z jej powodu. Po zastosowaniu implantu, 3 z nich mogły spontanicznie przeczytać litery.


Eksperymenty laboratoryjne i zewnętrzne pozwoliły się przekonać, że pacjenci rozpoznają twarze i przedmioty, a także czytają tabliczki na drzwiach.

Komunikat Retina Implant informuje: jeden z pacjentów jest w stanie spojrzeć swojej narzeczonej w oczy. Jest z tego powodu bardzo szczęśliwy, był to dla niego niewiarygodny moment.

Dr Eberhart Zrenner, uczestniczący w próbie, wyjaśnia: implant pozwala niewidomemu na rozróżnianie obrazu w czerni i bieli w rozdzielczości 1 500 pikseli. Do tej pory stosowane implanty zapewniają obrazy rzędu jedynie 100 pikseli.

Niestety, u jednego pacjenta trzeba było przerwać eksperyment, ponieważ doszło do uszkodzenia nerwu optycznego przez końcówkę implantu. U innego doszło do krwawienia w miejscu wszczepienia implantu, co spowodowało jaskrę, którą wyleczono lekami.

Dr Zrenner konkluduje: generalnie, badanie pokazuje, że implant może przywrócić widzenie potrzebne w życiu codziennym u co najmniej 2/3 pacjentów.

Konkretniej: 8 pacjentów widziało światło, 7 potrafiło określić pochodzenie światła, a 5 wykryć ruch.

Podobne badania właśnie trwają w Oksfordzie, Londynie, Budapeszcie i Hong Kongu. Celem jest stworzenie konkurenta dla Argus 2 (implant siatkówki, składający się z okularów wyposażonych w kamerę), który zyskał zatwierdzenie od FDA.

Komentarze do: Bioniczne oko przywraca wzrok ślepym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz