Szukaj

Biały ryż może podnieść ryzyko cukrzycy

Podziel się
Komentarze0

Regularne jedzenie białego ryżu może zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, jak pokazuje nowe badanie. Rezultaty tych prac pokazują, że ludzie, którzy jedzą od trzech do czterech dań z białego ryżu dziennie, są bardziej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę typu 2, w porównaniu do ludzi, którzy jedzą jedynie dwa dania na tydzień. A im więcej zjadano białego ryżu, tym większe było ryzyko cukrzycy.Jak oceniają autorzy tego badania, ryzko cukrzycy rośnie o 11% wraz z każdym dodatkowym daniem z białego ryżu dziennie.

Badanie to sugeruje istnienie powiązania, a nie związek przyczynowo-skutkowy, zastrzegają od razu naukowcy. Ani lekarze, ani pacjenci nie powinni podejmować zdecydowanych działań na podstawie tych odkryć, ponieważ potrzeba o wiele więcej badań w tym temacie, jak stwierdza Bruce Neal, profesor medycyny na uniwersytecie University of Sydney w Australii.

Profesor ten nie był związany z tym badaniem, ale napisał do niego artykuł wstępny.

Aczkolwiek, dolegliwości związane z dietą są aktualnie wiodącą przyczyną przewlekłych chorób na całym świecie. Naukowcy więc powinni przeprowadzić jak najwięcej badań, które pozwolą zapobiegać i leczyć tego typu choroby, jak pisze profesor Bruce Neal. 

W badaniu, o którym tutaj mowa, naukowcy ze szkoły zdrowia publicznego Harvard School of Public Health w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, przyjrzeli się czterem wcześniejszym badaniom, które skupiły się na związku między jedzeniem białego ryżu a zagrożeniem zachorowania na cukrzycę typu 2.


Dwa z tych badań zostały przeprowadzone w krajach azjatyckich – Chiny i Japonia – a dwa w krajach zachodnich – Stany Zjednoczone i Australia.

Badacze próbowali dowiedzieć się, czy związek między jedzeniem białęgo ryżu a zachorowaniem na cukrzycę typu 2 był większy pośród ludzi w Azji, którzy generalnie jedzą więcej ryżu niż ludzie żyjący na zachodzie.

Badania te trwały od 4 do 22 lat i w sumie objęły obserwacją ponad 350 000 ludzi. Żadna z tych osób nie miała cukrzycy na początku badania. W trakcie tych obserwacji jednak, aż 13 284 osoby zachorowały na cukrzycę.

Związek między konsumpcją białego ryżu a większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę został stwierdzony zarówno dla krajów azjatyckich, jak i dla krajów zachodnich, mimo że związek ten był silniejszy dla Japonii i dla Chin.

Co więcej, związek ten był również silniejszy dla kobiet niż dla mężczyzn.

Naukowcy dodają, że biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, ze ciało bardzo szybko obraca węglowodany w glukozę. Indeks glikemiczny białego ryżu wynosi 64 w skali 100-stopniowej.

Dla porównania, dodajmy jeszcze, że lody mają indeks glikemiczny 61, a sok pomarańczowy – 50.

Wcześniejsze badania już powiązały dietę opartą na produktach z wysokim indeksem glikemicznym z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, dodają jeszcze naukowcy.

Przypominamy jeszcze, że biały ryż ma mniej składników odżywczych niż ryż brązowy.

Komentarze do: Biały ryż może podnieść ryzyko cukrzycy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz