Szukaj

Bezpłatne badania anty-HCV dla warszawiaków

Podziel się
Komentarze0

Bezpłatne testy w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C są dostępne dla mieszkańców Warszawy w placówkach laboratoriów Synevo Laboratoria Medicover przy ulicy Długiej 44/50 oraz Wałbrzyskiej 48. Na chętnych warszawiaków czeka aż 2000 testów anty-HCV.


Akcja realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” potrwa do 30 czerwca br. lub do wykorzystania puli testów. 

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy, w wieku od 18-60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Do placówki przy ulicy Wałbrzyskiej 48 można zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-11.00. Na ulicę Długą 44/50 wszystkich chętnych zapraszamy w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 7.30-10.30, a we wtorki pomiędzy godziną 8.00 a 10.30. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny z placówkami.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostała większość nadal pozostaje anonimowa. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie mazowieckim przeciwciała anty-HCV mogą występować u około 100 000 mieszkańców, a w samej Warszawie liczba ta może wynosić około 30 000 osób.

- Do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi zachęcamy szczególnie te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu; poddawane były zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym takim jak usunięcie znamienia czy zęba; przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową; miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne; czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe – apeluje dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska, Ordynator III Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Chorób Zakaźnych. – Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości. Taki stan wpływa na nasze przekonanie, że jesteśmy w pełni zdrowi; nic nam nie dolega, a więc nie motywuje nas do wykonywania jakichkolwiek działań profilaktycznych.


Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo - po wielu latach - w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby. Wówczas jest już często za późno. Dlatego korzyści wynikające z akcji takich jak ta są naprawdę nieocenione – dodaje.

- Fundamentalnym obszarem naszego zainteresowania jest troska o zdrowie poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zdajemy sobie sprawę, że edukacja i profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu chorób. Dlatego nasze działania koncentrują się także wokół wspierania inicjatyw związanych z edukacją w zakresie ochrony zdrowia. Cieszymy się, że uczestniczymy w działaniach realizowanych w ramach kampanii „Cichy zabójca WZW C” – mówi Marcin Kalęba, przedstawiciel Synevo Laboratoria Medicover.


Informacje na temat Wirusowego Zapalenia Wątroby


Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy zapalenia wątroby. Dobrze rozpoznanych jest 5 z nich: A, B, C, D, E. W Polsce najczęściej spotykane są:
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (wywołane wirusem HAV – hepatitis A virus) - WZW A;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (wywołane wirusem HBV – hepatitis B virus) - WZW B;
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (wywołane wirusem HCV - hepatitis C virus) – WZW C.
Wirus HCV został wykryty w 1989 roku, nazwano go wówczas „non A non B”.W przeciwieństwie do typów A i B Wirusowego Zapalenia Wątroby, na WZW typu C nie ma szczepionki profilaktycznej. Brak szczepionki przeciwko WZW typu C i bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, iż każdego roku liczba nosicieli wirusa HCV zwiększa się, a zagrożenie epidemiologiczne rośnie. W opinii ekspertów, jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest niski poziom wiedzy społeczeństwa na temat WZW C oraz niska wykrywalność zakażenia.

WZW typu C zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych współczesnego świata.

– Zakażenia wirusem HCV w 80% przypadków przechodzą w postać przewlekłą, a w konsekwencji prowadzą do marskości i raka wątroby a te są wskazaniem do kosztownych przeszczepów tego narządu i śmierci. W Europie aż 60% przypadków nowotworu wątroby jest wywołanych właśnie wirusem HCV – mówi prof. Waldemar Halota, Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

– Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy – ostrzega prof. Halota.

Komentarze do: Bezpłatne badania anty-HCV dla warszawiaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz