Szukaj

Bakterie odporne na antybiotyki: jak z nimi walczyć?

Podziel się
Komentarze0

Setki tysięcy Amerykanów umierają w wyniku zakażenia bakteryjnego. W leczeniu nie pomagają nawet antybiotyki. Naukowcy z Uniwerstytetu Michigan zbadali w jaki sposób niektóre infekcje stają się odporne na leki i dlaczego tak się dzieje. Wyniki opublikowano w Journal of Infectious Diseases.Dzięki nowatorskiemu urządzeniu - które symulowało naturalny przepływ krwi w żyłach - badacze odkryli, że bakterie mogą tworzyć zwarte grupy, odporne na antybiotyki. Uformowanie jednej, składającej się średnio z 10 do 20 bakterii, trwa około dwie godziny, czyli tyle samo, ile rozwój infekcji u chorego.

Te zbitki bakterii wielkości czerwonej krwinki tworzą się tylko wtedy, jeśli na ich powierzchni znajdują się cząsteczki węglowodanów. Nawet podanie dwóch silnych antybiotyków w tym samym czasie nie rozbija ich struktury.

W organizmie myszy zachowują swój kształt mimo ciśnienia w naczyniach krwionośnych zwierzęcia i przechodzą przez proces filtracyjny, zachodzący w najmnieszych komórkach krwi, które mają chronić organizm przed atakami obcych związków.


Infekcje krwi rozprzestrzeniają się głównie poprzez skaleczenia i urazy, niekiedy nawet poprzez energiczne szczotkowanie zębów. Czasem dostajemy je "w prezencie" od szpitala, w którym się leczymy.

Organizm większości ludzi radzi sobie z nimi w sposób naturalny. Istnieje jednak grupa osób – ludzie starsi, chorzy na nowotwory, pacjenci po operacji lub dializowani – którzy nie są w stanie oprzeć się tego typu infekcjom.

W przypadku pacjentów z cewnikiem, który przez długi czas umożliwia bakteriom swobodne wnikanie do organizmu, ryzyko zachorowania jest bardzo wysokie.

Bioreaktor, opracowany przez naukowców z Michigan, ochrzczono imieniem Taylor-Couette.

Użyto w nim koncentryczne cylindry napędzane przez specjalny silnik. Do płynu wewnątrz dodano pożywkę, a następnie wywołano wiry, podobne do tych, które można obserwować w  naczyniach krwionośnych.

Następnie zaaplikowano bakterię Klebsiella pneumoniae – jedno z najpowszechniejszych źródeł zakażenia krwi. Przetestowano na niej dwa antybiotyki, które najczęściej przepisuje się na sepsę - ceftriaxone i ciprofloxacin. Oba okazały się nieskuteczne.

Naukowcy mają nadzieję, że w ten sposób dowiedzą się jak walczyć z bakteriami, na które nie działają stosowane dotąd antybiotyki.red. Aleksandra Lasota-Barańska


Komentarze do: Bakterie odporne na antybiotyki: jak z nimi walczyć?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz