Szukaj

Bakterie jamy ustnej mogą sygnalizować raka trzustki

Podziel się
Komentarze0

Rak trzustki jest chorobą trudną do wczesnego wykrycia i charakteryzującą się wysoką śmiertelnością. Jak donoszą najnowsze badania, wśród osób, u których stwierdzono wysoki poziom przeciwciał dla pewnej zaraźliwej bakterii jamy ustnej, ryzyko zachorowania na raka wzrastało niemal dwukrotnie.Jednocześnie wysoki poziom przeciwciał dla niegroźnych bakterii jamy ustnej przyczyniał się do zmniejszenia ryzyka raka trzustki.

Jak donosi raport z badań opublikowany w czasopiśmie Gut, analiza próbek krwi ponad 800 dorosłych Europejczyków wykazała, że wysoki poziom przeciwciał dla jednego z bardziej zakaźnych szczepów bakterii przyzębia, Porphyromonas gingivalis, był ściśle powiązany z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka.

– Jeśli wnioski wyciągnięte z badań są słuszne, to wartość tego odkrycia będzie niebagatelna – mówi  Dominique Michaud, epidemiolog z Brown Uniwersity.

Trudny do wczesnego zdiagnozowania rak trzustki, powoduje śmierć u większości pacjentów w przeciągu sześciu miesięcy od jego wykrycia.


Rocznie w USA z jego powodu umiera 40 tysięcy osób.

Już wcześniej kilku badaczy zaobserwowało zależność pomiędzy rakiem trzustki a chorobami przyzębia. Wciąż nie odkryto, w jaki sposób bakterie mogą przyczyniać się do zachorowań, lecz badania potwierdzają tezę, że ten związek rzeczywiście istnieje.

– Ten czynnik ryzyka nie jest jeszcze poparty dowodami, ale teraz wiemy na czym powinniśmy skupić uwagę. Musimy przyjrzeć się lepiej tej zależności – mówi Michaud. 

Jak twierdzi jeden z mikrobiologów, niezaprzeczalną rolę może odgrywać tu wpływ układu odpornościowego, jednak należy przeprowadzić znacznie więcej badań, aby móc zrozumieć, w jaki sposób działa ten mechanizm.

Jednocześnie naukowcy spekulują, iż kojarzenie wysokiego poziomu przeciwciał nieszkodliwej bakterii z rakiem trzustki może wskazywać na wrodzoną, bardzo aktywną reakcję immunologiczną organizmu, która może chronić przed nowotworem.

– Podejrzewamy, że uwarunkowania genetycznie również pełnią znaczącą rolę w zachorowalności na raka trzustki. Jest więc możliwe, że podwyższony poziom przeciwciał wywołuje u niektórych osób silniejszą odpowiedź immunologiczną, zapobiegając kancerogenezie - piszą autorzy badań.

Naukowcy wspólnie kontynuują badania nad zależnościami pomiędzy rakiem a bakteriami jamy ustnej. Głównym fundatorem badań jest National Cancer Institute.

Komentarze do: Bakterie jamy ustnej mogą sygnalizować raka trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz