Szukaj

Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie

Podziel się
Komentarze5

Prześwietlenia, zwane badaniami RTG wykonuje się w szeregu schorzeń - od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. O czym warto pamiętać by bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie podpowiada Lekarz Specjalista Radiolog Iraida Szandruk-Łabędzka z pracowni RTG szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie.  1. Bezpieczeństwo - zanim zdecydujesz się na badanie w danej placówce zapytaj czy dysponuje ona ważnym certyfikatem przeglądu technicznego aparatu RTG. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt jest całkowicie bezpieczny i sprawny.

  2. Nowoczesny sprzęt - znajdź placówkę, która wykonuje badania na cyfrowanym sprzęcie najnowszej generacji. Wykonanie prześwietlenia na takim aparacie daje gwarancję jakości badania oraz wyklucza konieczność powtórzenia badania.

  3. Wysokie kwalifikacje lekarza radiologa - nawet najnowocześniejszy sprzęt nie daje nam gwarancji poprawności diagnozy. Pytaj o kwalifikacje lekarza, który będzie opisywał Twój wynik. Od jego wiedzy i doświadczenia zależy ocena Twojego stanu zdrowia.

  4. Wyniki na CD - to nowości na rynku. Wyniki prześwietlenia w formie nagrania na płycie CD oferuje niewiele placówek w Warszawie m.in. szpital Św. Rodziny na ul. Madalińskiego. Taka forma otrzymania wyniku prześwietlenia daje możliwość szczegółowej analizy przez lekarza oraz pozwala na bezpieczne przechowanie wyników przez lata.

    Zobacz również:  5. Badania specjalistyczne wymagają odpowiedniego przygotowania - jeśli lekarz skieruje nas na badanie kontrastowe przewodu pokarmowego pamiętajmy, że należy je wykonywać na czczo. Jeśli badanie wymaga podania środka kontrastowego dożylnie wymagana jest opieka anestezjologiczna.

  6. Porównuj ceny - porównaj ofertę kilku pracowni RTG w twoim mieście, ich ceny mogą się znacząco różnić.


  7. Formalności - zanim zrobimy badanie ważna jest jeszcze jedna rzecz, nie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta w trakcie prześwietlenia, ani na jakość badania, ale bez tego nie wykonamy prześwietlenia w ogóle. Badanie aparatem RTG można wykonać tylko na podstawie ważnego skierowania od lekarza.

„Prześwietlenia są jednym z najpopularniejszych badań. Wykonujemy je nie tylko wówczas gdy jesteśmy chorzy. Np. prześwietlenie płuc to rutynowe badanie, które przechodzą regularnie wszyscy pracownicy w ramach badań okresowych. Nie przywiązujemy wagi do tego, gdzie robimy prześwietlenie. A to błąd" - zauważa dr Szandruk-Łabędzka ze szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. „Ważne jest czy sprzęt, na którym zrobimy prześwietlenie jest bezpieczny i nowoczesny. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie gwarantuje właściwego rozpoznania , tutaj niezbędne są wysokie kwalifikacje lekarza, który opisuje wynik badania”.

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie

W placówce przy ul. Madalińskiego 25 znajduje się nowoczesna pracownia RTG, wyposażona w aparat do prześwietleń General Electric Precision RXI oraz cyfrowy system obróbki zdjęć firmy Kodak, zapewniające wykonanie zdjęć rentgenowskich najwyższej jakości. Opis badań wykonywany jest na miejscu przez zespół lekarzy radiologów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Pracownia oferuje pełen zakres badań ogólnodiagnostycznych oraz badań kontrastowych.

Pracownia RTG:
Ul. Madalińskiego 25
http://szpitalmadalinskiego.pl/portal/#rtg
tel: (022) 45 02 288
02-544 Warszawa

Komentarze do: Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie (5)

słodziak99
słodziak99 23-03-2016 15:36

Czy można robić RTG w czasie miesiączki

5

Hej, mam takie małe pytanko :)czy mogę zrobić RTG gdy mam miesiączkę? Nie ma żadnych przeciwwskazań?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze