Szukaj

Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie

Podziel się
Komentarze5

Prześwietlenia, zwane badaniami RTG wykonuje się w szeregu schorzeń - od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek czy przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie. O czym warto pamiętać by bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie podpowiada Lekarz Specjalista Radiolog Iraida Szandruk-Łabędzka z pracowni RTG szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie.



  1. Bezpieczeństwo - zanim zdecydujesz się na badanie w danej placówce zapytaj czy dysponuje ona ważnym certyfikatem przeglądu technicznego aparatu RTG. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt jest całkowicie bezpieczny i sprawny.

  2. Nowoczesny sprzęt - znajdź placówkę, która wykonuje badania na cyfrowanym sprzęcie najnowszej generacji. Wykonanie prześwietlenia na takim aparacie daje gwarancję jakości badania oraz wyklucza konieczność powtórzenia badania.

  3. Wysokie kwalifikacje lekarza radiologa - nawet najnowocześniejszy sprzęt nie daje nam gwarancji poprawności diagnozy. Pytaj o kwalifikacje lekarza, który będzie opisywał Twój wynik. Od jego wiedzy i doświadczenia zależy ocena Twojego stanu zdrowia.

  4. Wyniki na CD - to nowości na rynku. Wyniki prześwietlenia w formie nagrania na płycie CD oferuje niewiele placówek w Warszawie m.in. szpital Św. Rodziny na ul. Madalińskiego. Taka forma otrzymania wyniku prześwietlenia daje możliwość szczegółowej analizy przez lekarza oraz pozwala na bezpieczne przechowanie wyników przez lata.


  5. Badania specjalistyczne wymagają odpowiedniego przygotowania - jeśli lekarz skieruje nas na badanie kontrastowe przewodu pokarmowego pamiętajmy, że należy je wykonywać na czczo. Jeśli badanie wymaga podania środka kontrastowego dożylnie wymagana jest opieka anestezjologiczna.

  6. Porównuj ceny - porównaj ofertę kilku pracowni RTG w twoim mieście, ich ceny mogą się znacząco różnić.


  7. Formalności - zanim zrobimy badanie ważna jest jeszcze jedna rzecz, nie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta w trakcie prześwietlenia, ani na jakość badania, ale bez tego nie wykonamy prześwietlenia w ogóle. Badanie aparatem RTG można wykonać tylko na podstawie ważnego skierowania od lekarza.

„Prześwietlenia są jednym z najpopularniejszych badań. Wykonujemy je nie tylko wówczas gdy jesteśmy chorzy. Np. prześwietlenie płuc to rutynowe badanie, które przechodzą regularnie wszyscy pracownicy w ramach badań okresowych. Nie przywiązujemy wagi do tego, gdzie robimy prześwietlenie. A to błąd" - zauważa dr Szandruk-Łabędzka ze szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. „Ważne jest czy sprzęt, na którym zrobimy prześwietlenie jest bezpieczny i nowoczesny. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie gwarantuje właściwego rozpoznania , tutaj niezbędne są wysokie kwalifikacje lekarza, który opisuje wynik badania”.

Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie

W placówce przy ul. Madalińskiego 25 znajduje się nowoczesna pracownia RTG, wyposażona w aparat do prześwietleń General Electric Precision RXI oraz cyfrowy system obróbki zdjęć firmy Kodak, zapewniające wykonanie zdjęć rentgenowskich najwyższej jakości. Opis badań wykonywany jest na miejscu przez zespół lekarzy radiologów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Pracownia oferuje pełen zakres badań ogólnodiagnostycznych oraz badań kontrastowych.

Pracownia RTG:
Ul. Madalińskiego 25
http://szpitalmadalinskiego.pl/portal/#rtg
tel: (022) 45 02 288
02-544 Warszawa

Komentarze do: Badanie RTG - jak bezpiecznie i dobrze wykonać prześwietlenie (5)

słodziak99
słodziak99 23-03-2016 15:36

Czy można robić RTG w czasie miesiączki

5

Hej, mam takie małe pytanko :)czy mogę zrobić RTG gdy mam miesiączkę? Nie ma żadnych przeciwwskazań?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze