Szukaj

Badanie potwierdziło skuteczność synbiotyku IV generacji

Podziel się
Komentarze0

O ponad 80% zmniejszyła się częstotliwość występowania bólów brzucha, a o ponad 75% - biegunek podczas antybiotykoterapii u najmłodszych po zastosowaniu Duo-Lactil Junior. To najważniejsze dane pochodzące z badania przeprowadzonego metodą obserwacyjną i nadzorowanego m.in. przez dr hab. n. med. profesor ICZMP Elżbietę Czkwianianc, specjalistkę II stopnia w zakresie gastroenterologii i pediatrii.


W okresie zimowym nietrudno o choroby, w leczeniu których koniecznym może być zastosowanie  antybiotyków. Ich skuteczność w walce ze szkodliwymi bakteriami jest warta docenienia, ale są jeszcze inne ich właściwości, o których powinniśmy pamiętać. Według dr hab. n. med. Elżbiety Czkwianianc „zażywanie antybiotyków może mieć niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy i powodować przykre powikłania takie jak bóle brzucha, uczucie nudności, a w skrajnych przypadkach nawet biegunka. Pamiętajmy, że antybiotyk unieszkodliwia wszystkie bakterie wewnątrz organizmu, nie tylko te, które odpowiadają za stan chorobowy" - przypomina Pani Profesor. Przy okazji walki z chorobą antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną znajdującą się w przewodzie pokarmowym. "Podczas zażywania antybiotyku powinniśmy sięgać po preparaty zawierające bakterie probiotyczne, które wspomogą prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego” - radzi Prof. Czkwianianc.

Wyniki badania Duo-Lactil Junior

Przeprowadzone zostało wieloośrodkowe badanie dotyczące efektywności i bezpieczeństwa zastosowania probiotycznych suplementów diety podczas antybiotykoterapii u dzieci na przykładzie synbiotyku Duo-Lactil Junior (www.duo-lactil.pl). Zespół lekarzy specjalistów pod nadzorem m.in. Prof. Czkwianianc obserwował 119 młodych pacjentów (w wieku 3-17 lat) wymagających antybiotykoterapii na dwóch etapach - na początku oraz po zakończeniu kuracji. W okresie leczenia dzieciom obok leku podawany był Duo-Lactil Junior. Jego zadaniem było wspomaganie funkcjonowania układu pokarmowego między innymi podczas antybiotykoterapii.

Badanie, które zostało przeprowadzone pomiędzy lutym a październikiem 2011 roku, wykazało znaczną poprawę pod względem występowania objawów ubocznych antybiotykoterapii. Z 16% dzieci skarżących się na bóle brzucha ich odsetek spadł do 3%, zaś w przypadku biegunek zanotowano spadek z 9% do 2%. Z kolei nudności i wymioty ustąpiły całkowicie, z 6% zmniejszając skalę występowania do zera.


Po podsumowaniu wyników obserwacji, badacze określili skuteczność działania synbiotyku Duo-Lactil Junior w skali od 1 (brak działania) do 5 (działanie bardzo dobre) na 4,81 pkt. Możemy zatem mówić o dowodzie na wysoką skuteczność stosowania synbiotyków IV generacji podczas antybiotykoterapii.

Dlaczego Duo-Lactil jest tak skuteczny?

Pierwszym w Polsce preparatem probiotycznym tej klasy jest właśnie poddany obserwacji Duo-Lactil Junior. Dlaczego jego skuteczność jest tak znacząca? "Duo-Lactil to preparat rewolucyjny. Na uwagę zasługują dwie powłoki, które osłaniają bakterie probiotyczne w układzie pokarmowym.  Taka technologia gwarantuje ich najlepszą ochronę podczas pasażu jelitowego i efektywniejsze działanie” - przekonuje Prof. Czkwianianc. Podwójna osłona to opatentowana technologia Duolac, która gwarantuje, że do miejsca działania w jelicie grubym dociera miliard dobroczynnych bakterii zawartych w każdej kapsułce lub saszetce Duo-Lactilu. W ten sposób preparat pomaga utrzymać prawidłową florę bakteryjną m.in. podczas antybiotykoterapii, a także wspomaga naturalną odporność. Warto zaznaczyć również to, że w odróżnieniu od wielu starszych preparatów probiotycznych, Duo-Lactil nie musi być przechowywany w lodówce. Dostępny jest w wersji dla dorosłych, w łatwych do połknięcia kapsułkach oraz w wersji dla dzieci w saszetkach, których zawartość można rozpuścić w wodzie lub ulubionym jogurcie czy napoju.


***
Badanie prowadzono pod względem wspomagania funkcjonowania organizmu w okresie zastosowania 21 różnych antybiotyków. W trakcie pierwszej wizyty badacz notował stan pacjenta - m.in. stopień nasilenia choroby podstawowej i występowanie biegunki. Duo-Lactil Junior podawany był przez opiekuna prawnego pacjenta w okresie trwania antybiotykoterapii (3-10 dni) najczęściej (86% przypadków) 2x1 sasz. na dobę. W trakcie trwania drugiej wizyty/kontrolnej badacz notował, jakie występowały objawy ze strony układu pokarmowego na początku okresu antybiotykoterapii i czy utrzymywały się po jej zakończeniu.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w osobnym raporcie z badania.

Dr hab. n. med. profesor ICZMP Elżbieta Czkwianianc jest specjalistką drugiego stopnia w pediatrii oraz gastroenterologii. Jest Kierownikiem Kliniki Gastroenterologii i Pediatrii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, od 2009 roku wykłada w Katedrze Gastroenterologii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Prof. Czkwianianc prowadzi działalność naukowo - badawczą od 1983 roku. Pełniła liczne funkcje w towarzystwach medycznych, m.in. wiceprzewodniczącej Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii - na to stanowisko została wybrana w 2010 roku, po 2 latach pełnienia roli członkini zarządu. W 2011 roku wybrano ją członkinią zarządu Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Pediatrii. Profesor Czkwianianc legitymuje się przynależnością do wszystkich znaczących polskich oraz zagranicznych organizacji pediatrycznych i gastroenterologicznych.

Duo-Lactil, suplement diety to pierwszy w Polsce synbiotyk IV generacji z opatentowaną technologią podwójnej ochrony bakterii Duolac.

Komentarze do: Badanie potwierdziło skuteczność synbiotyku IV generacji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz