Szukaj

Badanie głosu pomoże określić poziom zmęczenia

Podziel się
Komentarze0

Czego mogą dowiedzieć się naukowcy obserwując ludzi siedzących dookoła, rozmawiających, oglądających filmy, czytających czy zawierających nowe znajomości? Całkiem wielu rzeczy - twierdzi Adam Vogel, akustyk z University of Melbourne w Australii, który dokładnie obserwował ludzi w podobnych sytuacjach w trakcie badań na temat zmęczenia, których wyniki opublikował wraz ze swoimi współpracownikami w czasopiśmie Journal of the Acoustical Society of America.Raport naukowców wyjaśnia wpływ długotrwałej bezsenności na mowę oraz opisuje nową metodę akustycznej analizy skutków zmęczenia w centralnym układzie nerwowym, które przejawiają się poprzez mowę.

- Odkrycia te mają duże znaczenie dla pracowników, pracodawców, urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne oraz dowódców wojskowych, którzy muszą radzić sobie ze zmęczeniem spowodowanym długimi zmianami - zauważa Vogel.

- Wzrasta zainteresowanie rozwojem nieinwazyjnych systemów, które wspomagałyby identyfikację i radzenie sobie ze zmęczeniem zarówno w środowisku pracy jak i na płaszczyźnie zdrowotnej - dodał.

Mierzenie poziomu zmęczenia poprzez analizę mowy danej osoby oraz określanie jakichkolwiek zmian w stosunku do normalnej mowy osoby wypoczętej może ułatwić lekarzom podejmowanie obiektywnych decyzji dotyczących zdolności do funkcjonowania w środowisku pracy. Tego typu pomiary mogą również być przydatnym narzędziem w monitorowaniu zmęczenia w badaniach klinicznych, gdzie stała czujność jest kluczowa dla otrzymania jak najdokładniejszych wyników.


W tym australijskim badaniu udział brało 18 młodych, dorosłych osób, których próbki głosu (długie samogłoski, czytanie) pobierano co dwie godziny. Vogel ze swoim zespołem badawczym skupiali się na komponentach mowy takich jak długość przerw oraz całkowity czas danego zadania sprawdzającego mowę.

Wyniki wykazały, że wraz ze wzrostem zmęczenia mowa spowalnia się, narastają wahania oraz następuje spadek tonu. Główny wniosek naukowców zakłada, że wraz ze wzrostem poziomu zmęczenia mamy coraz mniejszą kontrolę nad mięśniami aparatu mowy.

- Choć funkcjonowanie 24 godziny bez snu jest fizycznie i psychicznie wyczerpujące, to jest to w zasadzie świetny sposób na zawieranie nowych znajomości - dodaje Vogel.

- Większość badanych po prostu dobrze się bawiła pomiędzy testami, oglądając filmy, czytając lub rozmawiając z innymi uczestnikami badania.

Komentarze do: Badanie głosu pomoże określić poziom zmęczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz