Szukaj

Badania w Ceucie potwierdzają skuteczność miedzi w walce z groźną bakterią

Podziel się
Komentarze0

Badania przeprowadzone przez oddział Medycyny Prewencyjnej i Mikrobiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Ceucie (Afryka Północna) potwierdziły skuteczność miedzi w zwalczaniu lekoopornego szczepu bakterii IRAB (Imipenem-Resistant Acinetobacter Baumannii), niezwykle groźnej bakterii, która w roku 2009 wywołała w tym szpitalu epidemię.


Dyrektor Oddziału Medycyny Prewencyjnej i Zdrowia Publicznego Szpitala w Ceucie dr Julián Manuel Domínguez powiedział - nad epidemią wywołaną przez IRAB w r. 2009, było bardzo trudno zapanować. Głównie z uwagi na fakt, że do szpitala zgłaszali się pacjenci zakażeni w innych placówkach medycznych, którzy zarażali kolejnych pacjentów. Jest bardzo prawdopodobne, że bakteria przenoszona była głównie za pośrednictwem powierzchni dotykowych.

Zdaniem dr Domíngueza przeprowadzone badania odgrywają istotną rolę w zapobieganiu infekcjom. - Zdecydowaliśmy się zbadać skuteczność przeciwdrobnoustrojową miedzi w kontakcie z wyizolowanym w trakcie epidemii, wysoce zakaźnym szczepem IRAB niosącym poważne konsekwencje chorobowe dla pacjentów. IRAB okazał się szczególnie groźny dla pacjentów z obniżoną odpornością, pacjentów po zabiegach chirurgicznych oraz przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Dlatego koniecznością stało się  zastosowanie dodatkowych środków chroniących pacjentów przed infekcjami.

W badaniach porównano czas aktywności IRAB na klamkach wykonanych ze stali nierdzewnej oraz na klamkach z mosiądzu, który jest stopem miedzi i tak jak ona posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe. (Wszystkie stopy miedzi o takich właściwościach określa się wspólną nazwą Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej). Badania wykazały, że stopy miedzi zabijają IRAB w ciągu 7 minut, zaś na powierzchniach ze stali nierdzewnej,  w tym samych czasie zanotowano ciągły rozwój bakterii. Pełne wyniki badań są w trakcie przygotowania do publikacji oraz recenzji przez inne ośrodki uniwersyteckie.


Badania w Ceucie podobnie jak wyniki badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wykazały zdolność miedzi przeciwdrobnoustrojowej do stałego obniżania ilości zanieczyszczeń mikrobiologicznych na powierzchniach dotykowych o ponad 90%. Związek pomiędzy mniejszym zanieczyszczeniem na powierzchniach miedzianych i niższym wskaźnikiem zakażeń u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii wykazały już testy przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Kolejne badania planowane są Polsce, Francji i Grecji. Badania te oraz coraz szersze wykorzystanie elementów miedzianych wskazują na rosnące zainteresowanie rolą miedzi przeciwdrobnoustrojowej dla ochrony zdrowia pacjentów.


****

Informacja dodatkowe:

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM) www.pcpm.pl jest częścią Europejskiego Instytutu Miedzi (European Copper Institute -ECI) z siedzibą w Brukseli. PCPM jest organizacją powołaną przez producentów miedzi i jej przetwórców do działań na rzecz zwiększania jej zastosowań w gospodarce zarówno naszego kraju jak i krajach Europy Środkowej. Jego działalność koordynowana jest oraz współfinansowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Miedzi (International Copper Association -ICA) z siedzibą w Nowym Jorku.
PCPM powstało i działa, by tworzyć warunki na rynku dla zwiększenia konsumpcji na produkty z miedzi i jej stopów. Stawia sobie za cel wszechstronne przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania miedzi, pragnie, by stała się ona materiałem uznanym i pożądanym w dziedzinach takich jak: energetyka, telekomunikacja, budownictwo, architektura, ochrona środowiska, czy też zdrowie człowieka.

European Copper Institute (ECI) www.eurocopper.org jest organizacją zrzeszającą światowe przedsiębiorstwa górnicze i hutnicze (reprezentowane przez International Copper Association, Ltd) oraz europejski przemysł przetwórczy miedzi. Jego misją jest promowanie korzyści płynących ze stosowania miedzi w nowoczesnym społeczeństwie. ECI działa w oparciu o Centralę w Brukseli oraz sieć 11 Centrów Promocji Miedzi w całej Europie, której częścią jest PCPM.

Komentarze do: Badania w Ceucie potwierdzają skuteczność miedzi w walce z groźną bakterią

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz