Szukaj

Badacz sfałszował swoje badanie nad czerwonym winem

Podziel się
Komentarze0

Pewien amerykański badacz z uniwersytetu University of Connecticut znany ze swoich prac nad czerwonym winem i korzyściami z nim związanymi dla zdrowia serca oraz układu krążenia, sfałszował swoje dane w ponad 100 przypadkach. A dwanaście magazynów naukowych zostało ostrzeżonych przed potencjalnymi problemami po opublikowaniu jego badań w ostatnich latach.Władze University of Connecticut potwierdziły, że wewnętrzne śledztwo znalazło 145 przypadków fałszerstwa na przestrzeni siedmiu lat: doktor Dipak Das fabrykował, fałszował i manipulował danymi.

Amerykańskie biuro Office of Research Integrity rozpoczęło swoje własne śledztwo nad pracami doktora Dipaka Das.

Doktor Dipak Das, który jest uznanym profesorem chirurgii oraz dyrektorem centrum badawczego Health Center's Cardiovascular Research Center, zdobył międzynarodowe uznanie w ostatnich latach za swoje badania nad właściwościami rezweratrolu, który jest znajdowany w czerwonym winie.

Na początku nie było od razu wiadomo, czy nieścisłości w badaniach doktora Das były na tyle znaczące, żeby mogły wpłynąć na konkluzje, ale korzystne działanie rezweratrolu również zostało ustalone w innych pracach naukowych.

Jedenaście naukowych czasopism badawczych, które publikowały prace tego badacze, zostały ostrzeżone odnośnie prolemów, które zresztą wyszły na światło dzienne po trzyletnim śledztwie, dzięki anonimowej skardze w 2008 roku, które donosiła o potencjalnych nieścisłościach w jego badaniu.


Na naszych barkach leży odpowiedzialność za poprawę danych naukowych i poinformowanie innych badaczy, w całym kraju, mówi Philip Austin z University of Connecticut, w oświadczeniu skierowanym do 11 magazynów naukowych.

Uniwersyteckie centrum zdrowia ostatnio odmówiło przyjęcia 890 000 dolarów federalnego funduszu na badania doktora Das, ponieważ właśnie trwało śledztwo. Inne zewnętrze fundusze również zostały zamrożone.

Inną specjalnością doktora Das, poza rezweratrolem, to lekarstwa pochodzące z roślin, molekularna struktura roślin i ziół, ich działanie na choroby serca, a także witamina E, która wykazała się skutecznością w zwalczaniu wolnych rodników.

Doktor Das również zwrócił na siebie uwagę w 2009 roku, kiedy opublikował badanie, które konkludowało, iż rozgnieciony czosnek zapewniał sercu lepszą ochronę niż czosnek przetworzony.

Biuro Office of Research Integrity otrzymało anonimowe doniesienie o możliwych nieścisłościach w artykule na temat rezweratrolu i uprzedziło władze uniwersyteckie, które ustanowiły specjalną komisję śledczą, która przyjrzała się pracom doktora z sześciu lat.

Znaleziono wiele przypadków, gdzie dane były namacalnie sfałszowane. Dane z jednego eksperymentu zostały użyte do usprawiedliwienia wyników drugiego, na przykład.

Philip Austin z University of Connecticut stwierdza: władze uniwersytetu są głęboko zawierdzione wyraźną pogardą dla zasad prac badawczych i głęboko wdzięczne anonimowemu informatorowi. Te nadużycia w jednym laboratorium nie odzwierciedlają jednak ogólnej wydajności całego centrum badawczego, które w dalszym ciągu przyczynia się do dokonywania szerokich postępów w wiedzy, a także opracowywania nowych leków i terapii, w zgodzie z najwyższymi standardami.

Komentarze do: Badacz sfałszował swoje badanie nad czerwonym winem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz