Szukaj

Astrofizyczka z CNRS została kobietą-naukowcem roku 2011

Podziel się
Komentarze0

Astrofizyczka z francuskiego centrum CNRS z Grenoble, pani Anne-Marie Lagrange, właśnie została wybrana kobietą-naukowcem roku 2011 przez jury Nagrody Irène Joliot-Curie. Specjalistka od egzoplanet, wzięła udział w projekcie opracowania wielkiego teleskopu w europejskim obserwatorium astronomicznym.Jest to zaszczyt, którego niewielu naukowców doświadczy w przebiegu swojej kariery. Ale pani Anne-Marie Lagrange właśnie został przyznany tytuł kobiety-naukowca roku 2011, który jest nagrodą ustanowioną w 2001 roku. Nagroda ta ma promować miejsce kobiet w badanich i technologii we Francji i wyróżniać „wyjątkowe kariery”.

Jeśli chodzi więc właśnie o tę wyjątkową karierę, to zwyciężczyni naprawdę ma się czym pochwalić: w wieku 49 lat, dyrektorka badań w instytucie astrofizyki w Grenoble, jest uważana za jedną z najbłyskotliwszych badaczek w dziedzinie egzoplanet (planety poza układem słonecznym), podkreśla CNRS.


W przebiegu swojej kariery, pani Anne-Marie Lagrange zrealizowała pierwszy bezpośredni obraz planety w dysku szczątków gwiazdy Beta Pictoris, usytuowanej 60 lat świetlnych od Ziemi. Ta egzoplaneta, której masa ma być dziewięć razy większa od masy Jowisza, miałaby się kręcić wokół gwiazdy na dystansie podobnym do odległości dzielącej Saturn od Słońca.

Była uczennica Szkoły Politechnicznej, pani Anne-Marie Lagrange poza tym uczestniczyła jeszcze w europejskim projekcie gigantycznego teleskopu ESO (europejskie obserwatorium astronomiczne, Europejskie Obserwatorium Południowe, ang. European Southern Observatory), które jest ustytuowane na pustyni Atakama, w Chile, w Ameryce Południowej.

Jest to więc wyjątkowo spełniona kariera, dzięki której pani naukowiec zdobyła wiele innych nagród, a w tym nawet tytuł Kawalera Legii Honorowej w styczniu 2011 roku.

Dwie inne nagrody

Jeżeli chodzi o innych laureatów, chodzi tutaj o panią Laure Saint-Raymond, matematyczkę, która została ogłoszona „młodą kobietą-naukowcem” roku, a także o panią Pascale Vicat-Blanc, która jest doktorem informatyki. Wszystkie trzy kobiety otrzymają swoje nagrody 20 grudnia 2011 roku we francuskim ministerstwie edukacji i badań.

Komentarze do: Astrofizyczka z CNRS została kobietą-naukowcem roku 2011

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz