Szukaj

Astmatycy na całym świecie mogą skorzystać z terapii przeciw grzybom

Podziel się
Komentarze0

Ocenia się, że blisko 5 mln astmatyków z całego świata, którzy cierpią na ABPA (ang. allergic bronchopulmonary aspergillosis), mogą wyciągnąć korzyści z terapii przeciw grzybom, jak sugeruje badanie naukowców z University of Toronto i Manchester University. Prace ukazały się w Medical Mycology.Badania kliniczne wykazują, że doustne leki przeciwgrzybicze w sposób znaczący poprawiają kontrolę astmy i jej objawy u chorych na ABPA.

Na całym świecie żyje nawet 193 mln astmatyków. W skali całej planety największą zachorowalność na astmę wśród dorosłych odnotowuje się w Australii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o zachorowalność na ABPA, Nowa Zelandia jest na czele tej listy. Zaraz za nią jest Cape Town, Arabia Saudyjska, Chiny oraz Irlandia.

ABPA leczy się standardowo lekami przeciw astmie i przeciw grzybom. Najpowszechniejszym lekiem przeciwgrzybiczym jest itraconazol, na którego odpowiada 60% pacjentów.

Naukowcy odkryli również, że z terapii przeciwgrzybiczej mogą skorzystać także pacjenci z ciężką astmą SAFS (ang. severe asthma sensitized to fungi).

Alternatywą do itraconazolu jest voriconazol i posaconasol, na które odpowiada 75 – 80% chorych.

W ostatnich próbach przeprowadzonych na pacjentach z ABPA i SAFS, 75% z nich mogło odstawić doustne kortykosteroidy przy zastosowaniu terapii dwoma wspomnianymi powyżej lekami.

Prof. David Dennig, kierujący tym badaniem, mówi: - Rezultaty te pokazują, że można uniknąć zgonów z powodu astmy oraz hospitalizacji dzięki powszechnie stosowanej terapii przeciw grzybom. Zaskoczyło nas, że na świecie żyje tak wielu pacjentów z ABPA, a tak mało badań przeprowadzono nad ich skutecznym leczeniem.

Komentarze do: Astmatycy na całym świecie mogą skorzystać z terapii przeciw grzybom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz