Szukaj

Aspiryna w małych dawkach przeciwko rakowi

Podziel się
Komentarze0

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Oxford, codzienne zażywanie aspiryny w małych dawkach ma pozwalać na redukcję ryzyka zgonu z powodu większości typów raka. Uznawana już za lekarstwo najczęściej zażywane na świecie, aspiryna teraz może znaleźć nowe zastosowanie – a to w prewencji nowotworowej.Takie fakty ujawnili badacze brytyjscy oraz japońscy w przebiegu projektu naukowego, opublikowanego ostatnio w przeglądzie medyczynym The Lancet.

Według rezultatów wynikających z tego badania, codzinne zażywanie małych dawek aspiryny ma zmniejszać o conajmniej 20% ryzko śmierci z powodu raka, w dodatku chodziłoby o nowotwory różnego typu.

Aż do tej pory, ochronne działanie aspiryny było znane przede wszystkim w przypadku chorób serca oraz układu krążenia. Ale poprzednie badanie tej samej ekipy badawczej stwierdziło, iż minimalna konsumpcja aspiryny, czyli 75 miligramów na dzień, ma zmniejszać o 24% poziom śmiertelności z powodu raka jelita grubego.


W tym nowym badaniu z kolei, naukowcy zainteresowali się wszystkimi typami raka, analizując dane pochodzące z prób klinicznych, zrealizowanych w latach 1979-2000, na ponad 25 000 pacjentów, zażywających bądź nie aspirynę. Było to więc badanie zakrojone na szeroką skalę, które potwierdziło skuteczność tego leku na dłuższą metę.

Po pięciu latach codziennego zażywania aspiryny przez uczestników tego projektu badawczego, badacze stwierdzili spadek poziomu śmiertelności wśród nich o blisko 34% dla większości typów raka, jak również o 54% dla nowotworów jelit. Po 20 latach, działanie ochronne aspiryny jest w dalszym ciągu obecne, mimo że rezultaty zmieniają się jednak w zależności od rodzaju nowotworu.

Jednakże, wszystkie osoby dorosłe nie powinne natychmiast rzucać się na aspirynę, podkreśla profesor Rothwell, który kierował zespołem brytyjskich naukowców.

W rzeczywistości, jeśli nawet stwierdzono skuteczność, to aspiryna nie jest lekiem nieszkodliwym i może wywołać, nawet w małych dawkach, krwotoki z układu pokarmowego.

Dlatego też, zanim zaczniemy jej używać jako środka zapobiegającego nowowotworom, naukowcy chcą przeprowadzić nowe badania, aby potwierdzić te rezultaty oraz wyjaśnić nieco dokładniej mechanizmy takiego działania aspiryny.

Komentarze do: Aspiryna w małych dawkach przeciwko rakowi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz