Szukaj

Arszenik w ryżu?

Podziel się
Komentarze0

Duńskie władze ostrzegają, że ryż i produkty z ryżu zawierają zbyt duże stężenia arszeniku. Zalecają jednocześnie ograniczenie konsumpcji tych produktów, niezależnie od ich postaci (ciastka, napoje ryżowe, ciasta, ryż dmuchany, etc...).W rzeczywistości, zdaniem duńskich specjalistów, ryż może zawierać wyjątkowo duże stężenia arszeniku nieorganicznego.

Mimo że ta obecność jest naturalna w produktach na bazie ryżu, Duńczycy podkreślają, że ludzie jedzący codziennie produkty pokarmowe z nieorganicznym arszenikiem narażają się na zachorowanie na raka. Mowa tutaj przede wszystkim o raku skóry, pęcherza i płuc.

Do tej pory jedynie Dania przestrzega swoich obywateli przed ewentualnymi zagrożeniami związanymi z konsumpcją ryżu. Zresztą ostrzeżenia te są następstwem komunikatu amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration) z września ubiegłego roku.


Wtedy FDA przedstawiła wstępne wyniki badań, które miały na celu określenie toksyczności ryżu i produktów zawierających ryż.

Strona internetowa Terra Femina także donosi o wdrożeniu projektu, noszącego nazwę Reducing food-based Inorganic and Organic Compound Exposure (R.I.C.E.) Act, którego celem jest ustalenie limitów arszeniku dozwolonego w produktach pokarmowych.

Kanadyjski ekspert i specjalista odżywiania Jean-Yves Dionne uspokaja jednak nastroje: - Mimo że wykryto duże poziomy arszeniku w ryżu, to spora część tej substancji została zmetabolizowana przez ryż. A to oznacza, że arszenik stracił wiele ze swej toksyczności.

Komentarze do: Arszenik w ryżu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz