Szukaj

Argentyna: odkrycie resztek prymitywnego zwierzęcia przypominającego Scrata z "Epoki Lodowcowej"

Podziel się
Komentarze0

Resztki dziwnego ssaka żyjącego w epoce dinozaurów zostały odkryte w Argentynie. Znaleziska tego dokonali paleontolodzy z uniwersytetu w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Według naukowców, gatunek ten prezentuje zadziwiające podobieństwo do Scrata, czyli do słynnej wiewiórki szablozębnej, bohatera nie mniej słynnego filmu „Epoka Lodowcowa”.Badacze amerykańscy dokonali tego odkrycia badając szczelinę geologiczną, mającą jakieś 60 000 000 lat, usytuowaną w prowincji Rio Negro w Argentynie. Wtedy właśnie paleontolodzy odkopali resztki dziwnego, prymitywnego ssaka, żyjącego w epoce dinozaurów.

W sumie, dwie czaszki i szczęki stały się przedmiotem bardzo starannej obserwacji. Wyniki tych prac zostały opublikowane w przeglądzie Nature.

Okazało się, że resztki te prezentują cechy charakterystyczne dla zębów i czaszki naprawdę unikatowych i do tej pory nieznanych. Chodzi tutaj bowiem o rodzaj ryjówki, mającej mniej więcej 15 centymetrów długości, której zaokrąglona czaszka miała długą szczękę wyposażoną w ostre kły.


Jak uważa Guillermo Rougier, dyrektor ekipy poszukiwawczej, stworzenie to ma być w sposób bardzo uderzający podobne do Scrata. Czyżby fikcja okazała się prawdą?

Filogeneza pierwszych gatunków ssaków


Gatunek ochrzczony jako Cronopio dentiacutus został zidentyfikowany jako należący do Dryolestoidea, czyli do grupy ssaków wymarłych, które miały prowadzić do rozwoju nowoczesnych torbaczy i łożyskowców.

Zwierzą żyjące ponad sto milionów lat temu żywiło się insektami i budowało swoje gniazda na równinach. Odkrycie Cronopio jest wyjątkow ważne, ponieważ dostarcza ono po raz pierwszy morfologię całej czaszki (formę i strukturę) przedstawiciela Dryolestoidea, jak pisze Christian Muizon, dyrektor Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (Musée National d'Histoire Naturelle) w Paryżu, w artykule, który ukazał się w tym samym numerze Nature, w którym przedstawiono również badanie.

Aż do tej pory, badaczom udawało się jedynie odnaleźć pojedyncze zęby, a także fragmenty czaszki. Nowe odkryte szczątki kopalne powinny więc pozwolić badaczom określić filogenezę bardziej kompletną pierwszych ssaków, które żyły w Ameryce Południowej; a także ich związek ze ssakami z Ameryki Północnej.

Komentarze do: Argentyna: odkrycie resztek prymitywnego zwierzęcia przypominającego Scrata z "Epoki Lodowcowej"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz