Szukaj

Apel Krajowego Centrum ds. AIDS - róbcie testy na HIV!

Podziel się
Komentarze0

Krajowe Centrum ds. AIDS apeluje, aby osoby, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne, wykonały testy na obecność wirusa HIV. W 18 punktach w Polsce można wykonać takie badania, są one bezpłatne i anonimowe - poinformowała w poniedziałek PAP dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.Apel wystosowano w związku ze sprawą kameruńskiego uchodźcy Simona Moleke Njie, podejrzanego o zakażenie wirusem HIV co najmniej czterech kobiet.

Pełna lista placówek, gdzie można wykonać testy na obecność wirusa HIV, znajduje się na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS - www.aids.gov.pl

"W tej chwili nie mówimy już o grupach ryzyka, mówimy o ryzykownych zachowaniach. Są one ryzykowne zawsze wtedy, jeżeli odbywają się z partnerem nieznanym i bez zabezpieczenia" - wyjaśniła na konferencji prasowej w Warszawie Marzec-Bogusławska.

Zobacz również:Zdaniem ks. Arkadiusza Nowaka, od lat zaangażowanego w walkę z HIV/AIDS, ta sprawa, jeśli się potwierdzi, "będzie wydarzeniem bez precedensu w historii AIDS w Polsce". "Jeżeli potwierdzi się fakt, iż Kameruńczyk wiedział o tym, że jest zakażony, nie pamiętam tak cynicznego przypadku postępowania osoby zakażonej HIV" - mówił ks. Nowak.

"Chcemy uświadamiać pacjentom zakażonym HIV, że mają moralny obowiązek informowania wszystkich partnerów seksualnych o fakcie swojego zakażenia" - dodał.

Ks. Nowak przypomniał, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał zgodę na publikację wizerunku i danych personalnych mężczyzny.

Z najnowszych informacji Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że w latach 1985-2006 w Polsce zarejestrowano ponad 10,5 tys. osób zakażonych wirusem HIV. Szacowana liczba żyjących z HIV i AIDS może sięgać 35 tys., z czego 20 proc. to kobiety. Rocznie wykrywa się w kraju od 550 od 750 nowych przypadków zakażenia HIV. [PAP]

Komentarze do: Apel Krajowego Centrum ds. AIDS - róbcie testy na HIV!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz