Szukaj

Antybiotykoterapia – jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi?

Podziel się
Komentarze0

Nieuchronnie zbliża się czas jesienno–zimowych infekcji, które często wymagają leczenia antybiotykami. Często wskutek przyjmowania antybiotyków zaburzona zostaje mikroflora bakteryjna żołądka i jelit, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.


O czym trzeba pamiętać przyjmując antybiotyk?

Odkrycie antybiotyków przysłużyło się ludzkości i zminimalizowało śmiertelność z powodu wielu chorób. Antybiotyki pozwoliły na skuteczną terapię, powszechnie występujących chorób jak angina,  zapalenie płuc i inne choroby o podłożu infekcji bakteryjnej. Leczenie wielu chorób stało się szybsze i efektywniejsze, a antybiotykoterapia stała się powszechnym elementem praktyki lekarskiej.

Większość antybiotyków oprócz niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych, „przy okazji” niszczy również naturalną bakteryjną mikroflorę jelitową przewodu pokarmowego. Prowadzić to może do zaburzeń syntezy i wchłaniania niektórych witamin lub ułatwia rozwój grzybicy przewodu pokarmowego. Ponadto, stosowanie antybiotyków często wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych takich jak bóle brzucha, nudności czy biegunka (występująca nawet u 40% chorych przyjmujących antybiotyki). Konsekwencje biegunki mogą być niekiedy bardzo poważne, szczególnie u małych dzieci, włącznie z zagrożeniem życia, dlatego nie wolno jej bagatelizować i warto jej zapobiegać. Z tego powodu lekarze coraz częściej zalecają  przyjmowanie probiotyku podczas  antybiotykoterapii .

Dlaczego probiotyki?

Według oficjalnej definicji WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Preparaty probiotyczne wspierają naturalną mikroflorę bakteryjną jelit i przyczyniają się do jej odbudowy, szczególnie w przypadku, kiedy jest ona wyjałowiona poprzez przyjmowanie antybiotyków. Bakterie probiotyczne bytują i namnażają się na ścianie układu pokarmowego. Dzięki temu tworzą szczelną powłokę na powierzchni ściany układu pokarmowego, która zabezpiecza organizm przed przedostawaniem się szkodliwych drobnoustrojów do jego wnętrza. Ponadto, może przyczynić się do złagodzenia działań niepożądanych związanych z antybiotykoterapią.

Obecnie rynek farmaceutyczny oferuje nam sporą grupę preparatów probiotycznych. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim składem, a co za tym idzie - skutecznością. Warto wiedzieć czym należy się kierować chcąc wybra najlepszy  probiotyk. Należy pamiętać, że właściwości probiotyków są szczepozależne, a zatem należy wybierać preparaty zawierające prawidłowo opisany szczep, którego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.


Prawidłowo opisany szczep:

Dicoflor – skuteczny probiotyk w antybiotykoterapii

Najlepiej przebadanym na świecie szczepem bakterii probiotycznych jest Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), zawarty w preparatach marki Dicoflor. Szczep Lactobacillus rhamnosus GG korzystnie wpływa na naturalną mikroflorę bakteryjną, uszczelnia nabłonek jelitowy i wspomaga pracę jelit. Powyższe właściwości mają niezwykle istotne znaczenie dla odbudowy zaburzonej i wyjałowionej wskutek terapii antybiotykowej mikroflory bakteryjnej oraz regulacji i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Skuteczność preparatów Dicoflor w redukcji nieprzyjemnych objawów związanych z antybiotykoterapią została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, opiniami ekspertów oraz doświadczeniami lekarzy i pacjentów.

Bardzo ważna jest ilość bakterii obecnych w jednostkowej postaci preparatu jak kapsułka czy saszetka . W przypadku preparatów marki Dicoflor ilość bakterii jest wystarczająca, ażeby odnieść korzystny efekt zdrowotny i zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań związanych z antybiotykoterapią Dicoflor jest  probiotykiem skutecznym i  bezpiecznym. Może być stosowany zarówno przez niemowlęta, dzieci i osoby dorosłe. Zalecana minimalna dzienna porcja do spożycia to: 5 kropli Dicoflor krople, 2 kapsułki/saszetki Dicoflor 30 lub 1 kapsułka/saszetka Dicoflor 60.


Mając na uwadze zdrowie swoje i najbliższych pamiętaj o stosowaniu probiotyków w czasie antybiotykoterapii.

Dodatkowe informacje:


Dicoflor to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Produkt należy przyjmować pod nadzorem lekarza. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Dzienna porcja zawiera odpowiednią ilość żywych kultur bakterii szczepu probiotycznego Lactobacillus rhamnosus GG, która gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo postępowania dietetycznego. Preparaty marki Dicoflor zawierają odpowiednio:
 • 1 miliard żywych kultur bakterii w jednej kropli preparatu Dicoflor krople.
 • 3 miliardy żywych kultur bakterii w jednej kapsułce/saszetce preparatu Dicoflor 30.
 • 6 miliardów  żywych kultur bakterii w jednej kapsułce/saszetce preparatu Dicoflor 60.
Produkt nie jest przeznaczony do stosowania pozajelitowego. Nie należy go przyjmować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik produktu. Produkt dostępny wyłącznie w aptekach.

Dostępne produkty:
 • Dicoflor krople
Cena ok 38,00 zł
 • Dicoflor 30
Kapsułki 10 sztuk – ok. 15,00 zł
Kapsułki 30 sztuk – ok. 32,00 zł
Saszetki 10 sztuk – ok. 16,00 zł
 • Dicoflor 60
Kapsułki 10 sztuk - ok. 20,00 zł
Kapsułki 20 sztuk - ok. 31,00 zł
Saszetki 10 sztuk - ok. 19,00 zł

Vitis Pharma:

Firma Vitis Pharma powstała na początku 2006 roku w Warszawie. Zajmuje się dystrybucją innowacyjnych  dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego stosowanych u niemowląt, dzieci i dorosłych. Ich receptura oparta została na najnowszych osiągnięciach nauki, a korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz bezpieczeństwo stosowania, potwierdzono licznymi badaniami klinicznymi. W portfolio firmy znajdują się następujące produkty:
 • Dicoflor (probiotyk LGG w postaci kropli, kapsułek lub saszetek dla niemowląt, dzieci i dorosłych);
 • Aminodral (napój nawadniający z aminokwasami i witaminami);
 • Dicodral Liquido (doustny płyn nawadniający , w kartoniku ze słomką dla niemowląt dzieci i dorosłych);
 • Dicoman Junior / Dicoman (preparat na zaparcia z błonnikiem);
 • Floridral Baby / Floridral (probiotyk z płynem nawadniającym dla niemowląt, dzieci i dorosłych);
 • Vita D, Vita K i Vita K+D (preparaty witaminowe dla niemowląt).

Komentarze do: Antybiotykoterapia – jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz