Szukaj

Anglicy walczą ze strachem przed szczepionkami

Podziel się
Komentarze0

W Wielkiej Brytanii rozpoczęła się szeroka kampania szczepień przeciwko odrze. Celem jej jest zapobiegnięcie kolejnemu nawrotowi choroby w tym kraju. Wielka Brytania ma wielki problem z ruchami i stowarzyszeniami działającymi przeciwko szczepionkom ostatnimi czasy. Władze zdecydowały się więc na rozpoczęcie kampanii, której celem jest zaszczepienie miliona dzieci przeciwko odrze.W ostatnich latach zarówno w Walii, jak i w Anglii doszło do wzrostu zachorowalności na tę chorobę, co przypisuje się właśnie nieufności obywateli względem szczepionek, która pojawiła się pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Generalnie, ludzie obawiają się, że szczepionki przyczyniają się do rozwoju autyzmu.

Agencja brytyjska Public Health England (PHE) podaje ostatnie dane:

- 587 potwierdzonych przypadków odry między styczniem i marcem 2013;

- rekordowa ilość przypadków w 2012 roku – aż 2 000 zarażonych;

- w ubiegłym tygodniu 25-letni mężczyzna z Walii zmarł na odrę.


Aktualnie prowadzone są analizy, które mają określić, czy to faktycznie wirus odry jest przyczyną zgonu tego człowieka. Jeżeli okaże się, że tak jest w istocie, będzie to pierwszy zgon z powodu tej choroby w Wielkiej Brytanii od 2008.

Brytyjski Minister Zdrowia Jeremy Hunt mówi: - Najwyższy czas na to, żeby skończyć z tym mitem, że potrójna szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR, measles, mumps, rubella) ma związek z autyzmem.

Obawy te pojawiły się w 1998, kiedy The Lancet opublikował badanie, które sugerowało istnienie takiego związku. Pod koniec 2001 Tony Blaire, ówczesny premier, podsycił te niepokoje, odmawiając ujawnienia, czy jego syn Leo został zaszczepiony.

Mimo późniejszej publikacji wielu badań, które zaprzeczały istnieniu jakiegokolwiek związku między szczepieniami a autyzmem, w UK odnotowano spektakularny spadek szczepień – w 2005 nawet o 80% w niektórych regionach kraju. W samym Londynie poziom szczepień spadł o 50% w ciągu 10 lat.

WHO utrzymuje natomiast, że każdego roku dzięki szczepieniom udaje się uratować od 2 do 3 mln istnień ludzkich.

Komentarze do: Anglicy walczą ze strachem przed szczepionkami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz