Szukaj

Amerykańscy naukowcy bliscy opracowania terapii leczenia pacjentów po udarze mózgu z wykorzystaniem komórek macierzystych!

Podziel się
Komentarze0

Każdego roku na całym świecie rozpoznaje się 15 milionów przypadków udaru mózgu, z czego 5 milionów kończy się śmiercią, a kolejne 5 prowadzi do utrwalonej niepełnosprawności. Naukowcy z University of Texas zaprezentowali właśnie najnowsze badania z wykorzystaniem komórek macierzystych, dające nadzieję na opracowanie skutecznej terapii leczenia pacjentów po udarze.Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów i jeden z najważniejszych powodów niepełnosprawności we współczesnym świecie. Na tegorocznym VIII. Światowym Kongresie Udaru Mózgu w Brazylii (10-13.10.2012 r.) przedstawiono wyniki badań klinicznych z zastosowania najnowszej terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych u pacjentów do 19 dni po udarze mózgu. Badania przeprowadzono w Health Science Center at Houston (UTHealth) na University of Texas (USA).

Terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych jest jedynym na świecie dotętniczym randomizowanym badaniem klinicznym dotyczącym wykorzystania komórek macierzystych podawanych dotętniczo w leczeniu udaru niedokrwiennego. Badania przedkliniczne na myszach wykazały, że leczenie komórkami macierzystymi pomogło im w powrocie do zdrowia po udarze.

Kolejnym etapem była terapia (zwana ALD-401) zastosowana w leczeniu pacjentów po udarze, która skupiła się na bezpieczeństwie i skuteczności tej terapii regeneracyjnej, przy wykorzystaniu własnych komórek macierzystych ze szpiku pacjenta. Komórki były podawane od 13 do 19 dnia po udarze bezpośrednio do tętnicy szyjnej. Wczesne wyniki testów u pierwszych 10 pacjentów nie wykazały działań niepożądanych, co pozwoliło badaczom na rozszerzenie badania do zamierzonej liczby 100 pacjentów.


W wielu trudnych lub niemożliwych do leczenia schorzeniach poszukuje się możliwości wykorzystania komórek macierzystych. Szeroko pojęte choroby układy nerwowego to jedno z najbardziej aktywnych pól, gdzie można będzie wykorzystać drzemiącą w komórkach moc regeneracji.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas sugerują, że komórki macierzyste mogą sprzyjać regeneracji mózgu po udarze niedokrwiennym, spowodowanym zakrzepem w naczyniach krwionośnych mózgu. Jest to niewątpliwie dobra wiadomość, dająca nadzieję, że już niedługo zmienimy wspomniane niepokojące statystyki i będziemy w stanie pomóc wielu pacjentom – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.


***
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 60 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły krew pępowinową do 11 przeszczepień – 8 w Polsce i 3 na Węgrzech.

Komentarze do: Amerykańscy naukowcy bliscy opracowania terapii leczenia pacjentów po udarze mózgu z wykorzystaniem komórek macierzystych!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz