Szukaj

Alkohol u osób starszych może spowodować ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych i demencję

Podziel się
Komentarze0

Choroba Alzheimera (AD) i inne rodzaje demencji występują najczęściej w podeszłym wieku. Szybkie starzenie się społeczeństwa na całym świecie powoduje, że wzrastają koszty opieki zdrowotnej. Z tego względu czynniki, które wpływają na wystąpienie zaburzeń poznawczych oraz demencję, mają istotne znaczenie dla społeczeństwa.W magazynie Psychiatry Investig  został opublikowany artykuł Kim JW, w którym autor opisuje związek pomiędzy ilością wypitego alkoholu a możliwością wystąpienia zaburzeń poznawczych u osób starszych. Z wypowiedzi autora wynika, iż alkohol może mieć nie tylko negatywny, ale i pozytywny wpływ na osoby starsze dotknięte tą chorobą. Działanie neurotoksyczne lub neuroochronne alkoholu zależy bowiem od dawki, która jest konsumowana przez ludzi w podeszłym wieku.  

Dla potwierdzenia tej konkluzji zostały przeprowadzone badania obrazowe mózgu u osób w podeszłym wieku, które mówią, że nadmierne spożycie alkoholu może zwiększyć ryzyko powstania u nich demencji oraz zaburzeń poznawczych. Natomiast regularne, lecz umiarkowane dawkowanie tego trunku, może chronić nie tylko przed tymi zaburzeniami, ale także wpływać korzystnie na serce.  


Obecnie nie istnieją żadne sprawdzone metody, które mogłyby zahamować powstanie zaburzeń poznawczych, choć liczby badań epidemiologicznych wykazały mniejsze ryzyko takich uwarunkowań u osób regularnie pijących alkohol, niż niepijących.

Niedawno przeprowadzona meta - analiza przez Peters, u pacjentów w wieku powyżej 65 lat wykazała w obrazowych badaniach mózgu, że umiarkowane spożycie alkoholu wiązało się z około 35 – 45%  niższym ryzykiem wystąpienia zaburzeń poznawczych lub demencji, w porównaniu z abstynentami.

Autorzy opublikowanych badań mieli na celu pokazanie, co wiadomo na temat mechanizmów, dzięki  którym spożycie alkoholu może mieć neurotoksyczne lub neuroochronne działanie. Aktualnie wiadomo, że umiarkowane spożycie wina i innych napojów alkoholowych zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Uczeni natomiast jeszcze nie wskazali, jaka jest „optymalna dawka alkoholu”, która ochroni osoby starsze przed zaburzeniami poznawczymi czy demencją.

W chwili obecnej szczegółowe mechanizmy tego typu „domniemanej ochrony” nie są jeszcze dobrze określone. Dlatego zaleca się powstrzymanie od zbytniego stosowania alkoholu do redukcji demencji. Z drugiej strony dane biomedyczne popierają wysuniętą koncepcję, iż regularne i umiarkowane spożywanie etanolu nie jest niebezpieczne dla funkcji poznawczych, wręcz przeciwnie, może mieć działanie ochronne. Konkluzje taką potwierdzają także badania epidemiologiczne., badania epidemiologiczneKomentarze do: Alkohol u osób starszych może spowodować ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych i demencję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz