Szukaj

Alkohol i narkotyki na porządku dziennym w śmiertelnych wypadkach

Podziel się
Komentarze0

Według badania, ponad połowa Amerykanów zabitych w wypadkach samochodowych była pod wpływem alkoholu lub narkotyków w trakcie wypadku. Nocą, zarówno kobiety jak i mężczyźni częściej byli pod wpływem alkoholu, leków na receptę oraz narkotyków, jak odkryli naukowcy na podstawie danych z National Highway Traffic Safety Administration.Ponad połowa śmiertelnie rannych kobiet i mężczyzn nadużywało alkoholu lub innych używek, a około 20% było pod wpływem (dwóch lub więcej) narkotyków, twierdzi Joanna Brady z University of Columbia i jej koledzy.

Badanie zostało opublikowane w dzienniku Addiction.

60% śmiertelnie rannych w wypadku stanowili mężczyźni, w porównaniu do mniej niż połowy kobiet. Wypadki spowodowane nadużywaniem alkoholu lub narkotyków zdarzały się częściej nocą lub w weekendy.

W śmiertelnych wypadkach nie zauważono różnicy pomiędzy białoskórymi a Afroamerykanami w nadużyciu alkoholu lub narkotyków. Zaskakującym wynikiem jest to, że najmniej narkotyków i alkoholu w systemie stwierdzono u Azjatów.


Jednak zarejestrowane dane nie wystarczą, aby jednoznacznie stwierdzić, że dawka danego alkoholu lub leku miała wpływ na osłabienie lub na samopoczucie lub czy przypisane leki były odpowiednio stosowane, podkreśla Brady i pozostali badacze.

Eksperci zwracają również uwagę na to, że nie dysponowali wystarczającymi danymi na temat leków i narkotyków obecnych w próbkach krwi i moczu, które odzwierciedlałyby jasno stopień upośledzenia kierowcy w trakcie wypadku.

Do tej pory przeprowadzono trochę badań, które będą kontynuowane, a których celem jest odkrycie, w którym konkretnie momencie substancje te uszkadzają system, twierdzi Robert Voas, badający kwestie alkoholu i bezpieczeństwa na autostradach w Pacific Institute Research and Evaluation w Calverton, nie będący członkiem badań.

Dowiedziono już, że istnieje związek pomiędzy uszkodzeniami spowodowanym przez alkohol a zachowaniem. Natomiast stwierdzono niewielki związek pomiędzy lekami a zachowaniem. Ta sfera nadal pozostaje dla badaczy tajemnicą.

Komentarze do: Alkohol i narkotyki na porządku dziennym w śmiertelnych wypadkach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz