Szukaj

Aktywność mózgu świadczy o rasizmie

Podziel się
Komentarze0

Według badań prowadzonych przez psychologów, rasistowskie stereotypy mają nieoczekiwane odbicie w mózgu: działają na obszary odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy. Być może możliwe będzie wykrywanie rasizmu dzięki obserwacji reakcji mózgu.W czerwcu 2012 roku naukowcy oświadczyli, że odkryli, iż rasizm jest dużo głębiej zakotwiczony w organizmie i ludzki mózg może być do niego nieświadomie predestynowany.

Obszary mózgu, które wykrywają etniczność, są związane z zarządzaniem emocjami. Według badań opublikowanych w przeglądzie Psychological Science, możliwe jest wykrycie rasistowskich poglądów podczas skanowania mózgu.

Psycholog Tobias Brosch z uniwersytetu w Genewie oraz Eyal Bar-David i Elizabeth Phelps z uniwersytetu w Nowym Jorku przeanalizowali aktywność mózgu wielu osób oglądających zdjęcia czarnych i białych twarzy.


Sprawdzali aktywność na poziomie odpowiedzialnym za rozpoznawanie twarzy.

Podczas doświadczenia naukowcy stwierdzili, że poglądy rasistowskie modyfikowały sposób, w jaki ta część mózgu interpretowała twarze w zależności od ich koloru.

Brosch, Bar-David i Phelps wyjaśnili, że byliby zdolni do określenia rasy obserwowanej twarzy po aktywności mózgu, ale tylko, jeśli obserwator miałby silne uprzedzenia rasistowskie.

Według autorów, te rezultaty pokazują, że sposób, w jaki twarze osób białych i czarnych są reprezentowane przez ten obszar mózgu, rozróżnia osoby z najsilniejszymi uświadomionymi uprzedzeniami rasistowskimi od tych, którzy nie mają ich wcale.

„Te rezultaty sugerują, że jest możliwe przewidzenie różnic w uprzedzeniach rasowych na indywidualnym poziomie przy użyciu danych mózgowych”, zaznaczył Tobias Borsch.

Jednakże naukowcy muszą kontynuować badania.

„Chociaż te odkrycia są interesujące, nasza zdolność do przewidywania czegokolwiek na podstawie zaledwie aktywności mózgu jest wciąż dość skromna”, precyzuje Elizabeth Phelps.


Komentarze do: Aktywność mózgu świadczy o rasizmie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz