Szukaj

Aktywność fizyczna związana z niższym ryzykiem zgonu u chorych na cukrzycę

Podziel się
Komentarze2

Wyższy poziom aktywności fizycznej był związany z niższym ryzykiem zgonu u chorych na cukrzycę, jak wynika z raportu opublikowanego w „First Archives of Internal Medicine”. Zwiększona aktywność fizyczna (z ang. PA) jest od dawna uważana za kluczowy element leczenia cukrzycy.Pacjenci z cukrzycą są w grupie zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (z ang. CVD) i przedwczesnej śmierci.

Dlatego naukowcy zwracają uwagę, że ważne jest, aby ustalić, czy PA może powodować podobne korzystne efekty w tej populacji wysokiego ryzyka.

Podczas gdy inne badania sugerują, że większa aktywność fizyczna była związana ze zmniejszoną zachrowalnością na CVD i zmniejszeniem śmiertelności ogólnie, rozstrzygających dowodów na wysokim poziomie brakuje, wedle najnowszego badania.

Diewertje Sluik wraz z kolegami chciał zbadać, czy PA (całkowita, w czasie wolnym i pieszo) wiązała się z CVD i śmiertelność całkowitą w dużej grupie pacjentów z cukrzycą.


Badaniami objęto grupę 5 859 pacjentów chorych na cukrzycę.

W tej analizie okazało się, że wyższe poziomy ogólnego PA, PA w wolnym czasie i chodzenia pieszo były związane z niższym ryzykiem śmiertelności ogólnej i sercowo-naczyniowej, jak mówią autorzy.

W prospektywnej analizie u osoby, która zgłaszała umiarkowaną aktywność fizyczną, występowało mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z tymi, którzy twierdzili, że są fizycznie nieaktywni, mówi Sluik.

W porównaniu z pacjentami, którzy byli fizycznie nieaktywni, najniższe ryzyko zgonu stwierdzono u umiarkowanie aktywnych.

Spędzanie wolnego czasu na PA (w tym jazda na rowerze, ogrodnictwo i prace domowe) było związane z niższym ryzykiem zgonu, a chodzenie pieszo było związane z niższym ryzykiem śmiertelności związanym z CVD, zgodnie z wynikami badania.

Podsumowując, dowody z obecnej pracy i z poprzednich badań pokazują, że PA jest korzystnie związana z niższą śmiertelnością u osób z cukrzycą.

Ponadto, ponieważ niewielu chorych na cukrzycę stosuje się do tych rad, przyszłe badania powinny wyjaśnić determinanty aktywności fizycznej i projektowanie skutecznych strategii na rzecz promowania aktywnego trybu życia.

Komentarze do: Aktywność fizyczna związana z niższym ryzykiem zgonu u chorych na cukrzycę (2)

dagadana
dagadana 12-08-2012 10:29

Cukrzyca a sport

2

To, że aktywność fizyczna jest wskazana dla osób z cukrzycą, to wiadomo akurat nie od dziś. Także dla osób, które co prawda cukrzycy nie mają, ale są np. w grupie osób zagrożonych cukrzycą typu 2. Podobno wysiłek fizyczn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze