Szukaj

2011, rok idei

Podziel się
Komentarze0

Czy 2011 rok był dobry dla idei? Innymi słowy, czy gatunek ludzki dokonał postępów naukowych poprzez odkrycia albo przełomy w myśleniu, w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Przyjrzyjmy się kilku ważnym dziedzinom.Demografia

Jednym z najbardziej alarmujących kamieni milowych tego roku była ludzka populacja, która sięgnęła 7 000 000 000 dusz. Ilu ludzi nasza planeta może znieść? Zależy, kto pyta, ale nawet najbardziej optymistyczni naukowcy oceniają, że przekroczyliśmy punkt, gdzie mogliśmy podtrzymać nasz aktualny poziom konsumpcji, zwłaszcza jeśli każdy na tej planecie konsumował tak, jak Amerykanie.

Potrzebujemy aż czterech planet takich jak Ziemia, aby utrzymać taki poziom konsumpcji zasobów. Jakie jest więc rozwiązanie? Może odpowiedź na to pytanie przyniesie 2012 rok?

Energia

W 2011 roku, udało nam się w końcu zrozumieć niesamowity potencjał energii słonecznej, a także umieścić ten potencjał we właściwym kontekście. Podczas gdy energia słoneczna stanowi mniej niż 1% zapotrzebowania energię na całym świecie, to jak uważa Ray Kurzweil, energia słoneczna powinna zaspokoić całkowite światowe zapotrzebowanie już za 16 lat, biorąc pod uwagę niezwykły potencjał nanotechnologii.

Kosmos

Odkrycie planet przypominających Ziemię otwiera możliwość, iż faktycznie istnieje gdzieś we Wszechświecie życie pozaziemskie. Inne badania odkryły również potężne zapasy wody oraz innych cennych źródeł w przestrzeni, które mogą podtrzymywać życie i zasilać ludzkie podróżne kosmiczne.

Wirtualizacja

W zależności od tego, kto pyta, istnieje 20% - 50% szans na to, że żyjesz w komputerowej symulacji. Jak daleko zabierze nas wzrost mocy komputerowej? Jak uważa Daniel Burrus, prognosta wiodących technologii oraz strateg biznesowy, e-handel jest skończony, a era v-handlu właśnie się zaczęła.

Człowiek versus machina

Podczas gdy rok 2011 widział kontyuację tego, co można nazwać bolesnym przejściem do gospodarki robotów, to fizyk doktor Michig Kaku podkreśla, iż istnieją dwie rzeczy, w których roboty są po prostu kiepskie, i w tych strefach ludzie znajdą pracę i przyszłość.


Czy nieuniknione jest połącznie robota z człowiekiem? I czy potrzebujemy Karty Praw Robotów? W dalszym ciągu czeka nas wiele pracy, jeżeli chcemy chronić siebie przed cyfrowymi przestępcami. A kryminaliści tacy na pewno się pojawią.

Myślenie

Daniel Kahneman, który wygrał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku, w 2011 roku pojawił się z nową książką, nazwaną Thinking, Fast and Slow. Daniel Kahneman bada tutaj dwa mentalne systemy, myślenie szybkie i myślenie wolne, oraz nad tym, w jaki sposób są one związane z podejmowaniem decyzji.

Podczas gdy są niektóre chwile, kiedy jesteśmy skonfrontowani ze zbyt wieloma zmiennymi i zbyt ulotnymi, aby podjąć dobrą decyzję, to jak pokazuje Daniel Kahneman, powolne, rozważne myślenie jest zazwyczaj naszym najlepszym przewodnikiem. 


Nowy porządek świata


Rok 2011 był złym rokiem dla dyktatorów, terrorystów oraz dla politycznego status quo praktycznie prawie wszędzie. Naukowiec Bruce Bueno de Mesquita opublikował książkę tego roku, noszącą tytuł The Dictator's Handbook: Why Bad Behavior is Almost Always Good Politics.

Jedno z doświadczeń, które wynika z badań, które przeprowadził  Bruce Bueno de Mesquita, to fakt, że liderzy, niezależnie od tego, czy są wybrani demokratcznie czy też nie, po prostu niechętnie poddają się władzy.

Praca

Pracownicy nie są dziećmi (przynajmniej prawnie), ale nieudani rodzice i szefowie mają jedną wspólną cechę: są ekspertami od demotywacji. Dziennikarz z New York Times, Jim Collins, przyznaje, że najlepsi liderzy nie martwią się motywowaniem ludzi: oni po prostu wynajmują pracowników pełnych pasji i tej pasji w nich nie wygaszają.

Seks i małżeństwo

W zależności od tego jak postrzegasz tę instytucję, to 2011 rok był albo wspaniały, albo okropny dla małżeństwa. Pamela Haag z Big Think rozmyśla o przyszłości małżeństwa, pełnego androidów, awatarów, cyber-romansów, cyber-seksu,  rozmnażania in vitro, poliamorii i seksu science-fiction.

Gejowskie małżeństwa, z drugiej strony, zrobiły wielki krok do przodu wraz z legalizacją związków osób tej samej płci w niektórych państwach. Monogamia nie miała się dobrze tego roku, stwierdza Christopher Ryan w swojej książce Sex at Dawn: The Prehistoric Origin of Modern Sexuality – ludzie są bowiem zaprogramowani tak, aby zachowywać się jak stado rozwiązłych szympansów.

Wiara

Jeżeli zauważyliście rosnącą liczbę ateistów w 2011 roku, to się nie mylicie. W znacznej mierze można to przypisać dwóm mężczyznom: Penn Jilleette oraz Adam Lee. Penn Jilleette opublikował książkę God No!, a Adam Lee jest słynnym i kontrowersyjnym bloggerem.

Optymistyczna idea na koniec

Jej autorem jest Steven Pinker. W swojej nowej książce, The Better Angels of Our Nature: Why Violence has Declined, autor prezentujce całe zatrzęsienie dowodów na to, że ludzie ewoluowali, są mniej gwałtowni i bardziej skłonni do współpracy niż kiedykolwiek w naszej historii.

Kluczem do tego jest język, który pozwala nam dzielić się i rozpowszechniać idee transformacji, które zresztą dziś stwarzamy o wiele szybciej i skuteczniej niż kiedykolwiek wcześnie. 2011 rok był wspaniałym rokiem dla idei.

Komentarze do: 2011, rok idei

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz