Szukaj

1 na 3 osoby używa mobilnych urządzeń przechodząc przez ulicę

Podziel się
Komentarze0

Wiemy, że rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy samochodem może być niebezpieczne. To samo dotyczy pisania SMS, kiedy przechodzimy przez ulicę. Badanie opublikowane w Injury Prevention pokazuje, że 1 osoba na 3 przekracza ruchliwą ulicę zabawiając się jednocześnie swoim telefonem, nawet w godzinach szczytu.Najbardziej rozpraszająca czynność? Pisanie SMS. Ludziom, którzy to robią, przejście przez 3 – 4 pasy jezdni zajmuje ok. 2 sekundy dłużej niż ludziom, którzy przechodzą normalnie.

Co więcej, piszący ignorują światła sygnalizacji, nie rozglądają się na boki i przechodzą przez strefy, które nie są przejściem, blisko 4 razy częściej niż ludzie nie piszący.

Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Washington, którzy obserwowali 1 102 pieszych pod kątem rozpraszających aktywności: pisanie SMS, słuchanie muzyki, rozmowa z towarzyszem, rozmowa przez telefon, chodzenie z psem bądź z dzieckiem.


Okazało się, że w 50% przypadków do tych aktywności dochodziło w godzinach wysokiego ruchu (8 – 9 rano). Najbardziej winna jest grupa wiekowa od 25 do 44 lat.

Co więcej, 1/3 osób z badania rozpraszała się w ten sposób przechodząc przez jezdnię – 11% słuchało muzyki, 6% rozmawiało przez telefon, 7% pisało SMS.

Na szczęście, ludzie ci także w większości przestrzegali podstawowych zasad ruchu drogowego: 80% stosowało się do świateł, a 94% przechodziło przez pasy. Ale jedynie 25% rozglądało się w obydwie strony przed ruszeniem przed siebie.

Agencja Associated Press donosiła w tym roku, iż poziom hospitalizacji związanych z tego typu zachowaniem wzrósł 4-krotnie w ciągu ostatnich 7 lat.

Jonathan Akins z Governors Highway Safety Association mówi: taki sam problem mieliśmy 10 lat temu z telefonami komórkowymi i jazdą samochodem. Wiedzieliśmy, że jest to kłopotliwe, ale nie mieliśmy odpowiednich danych.

Niektóre miasta amerykańskie podjęły już działania, aby ukrócić takie zachowanie pieszych. Głównie, polega to na wypisywaniu mandatów.

Komentarze do: 1 na 3 osoby używa mobilnych urządzeń przechodząc przez ulicę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz