Szukaj

Objawy fotostarzenia się skóry

Podziel się
Komentarze0

Długie przebywanie pod wpływem promieni ultrafioletowych może przyspieszyć procesy starzenia się skóry na całym ciele. Niestety ten nieprzyjemny problem jest coraz częściej spotykany. Dowiedz się po czym rozpoznać fotostarzenie się skóry.

Objawy fotostarzenia się skóry

Fotostarzeniem nazywamy przedwczesne starzenie się skóry. Najczęściej spowodowane jest ono aktywowaniem się lub przyspieszeniem wielu procesów na powierzchni skóry zachodzących pod wpływem promieniowania UV. Szkody powstające pod wpływem szkodliwych fal są głębokie i często nie da się ich całkowicie usunąć.


Objawy fotostarzenia się skóry

W wyniku działania promieniowania UV dochodzi do spowolnienia produkcji oraz niszczenia kolagenu. Im mniej jest kolagenu w naszej skórze tym bardziej traci ona sprężystość. Pierwszymi objawami fotostarzenia będą zatem zmiany skórne takie jak:
  • pogłębienie zmarszczek i fałdów,
  • pojawienie się szorstkości,
  • pogrubienie jej zewnętrznej warstwy,
  • rozszerzenie porów,
  • upośledzone gojenie się ran.
Na skórze mogą pojawić się także brunatne przebarwienia, guzki lub grudki. Fotostarzeniu bardzo często towarzyszy także tworzenie się głębokich bruzd w okolicach karku – tzw. szyja farmera. Do zmian skórnych może dojść też w okolicach policzków i oczu; wytwarzają się tam wtedy zaskórniki.


Stopniowo skóra będzie w szybkim tempie tracić elastyczność i młody wygląd. Zacznie coraz bardziej wiotczeć oraz zwisać.

Metody zapobiegania fotostarzeniu

Najlepszą metodą jest unikanie promieni UV. W tym celu należy unikać opalania się, długotrwałego przebywania z odsłoniętą skórą na słońcu oraz wychodzenia na zewnątrz bez czapki, kapeluszy itp. Dobrze jest też smarować się filtrem chroniącym przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pogody.

W sprzedaży dostępnych jest też wiele kosmetyków specjalnie przeznaczonych do zapobiegania fotostarzeniu i odnowy uszkodzonej już skóry. Stosowanie wszelkiej maści kremów, maseczek, toników, balsamów może przynieść bardzo pozytywny efekt.

Istnieje także wiele leków przyjmowanych doustnie, które działają na skórę od wewnątrz. Najczęściej stymulują one produkcję kolagenu oraz wspomagają działanie enzymów, które maja odżywcze i regenerujące działanie. Wraz z regularnym przyjmowaniem takich specyfików, skórze powraca elastyczność i młody wygląd.

W przywracaniu skórze blasku skuteczne mogą okazać się również peelingi oraz inne zabiegi wykonywane u kosmetyczki. Dostępna jest również laserowa metoda usuwania oznak fotostarzenia się ciała. Ta metoda nie należy jednak do najtańszych.

Fotostarzenie się skóry jest problemem którego możemy uniknąć. Wystarczy stosować kilka metod zapobiegania temu procesowi, aby zapewnić skórze naturalne tempo starzenia się. Gdy jednak zauważysz u siebie pierwsze oznaki, możesz zastosować specjalne kosmetyki lub leki, które z pewnością wspomogą odbudowę twojego ciała.

Komentarze do: Objawy fotostarzenia się skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz