Szukaj

Przyczyny koszmarów

Zdrowy i dobry sen jest podstawą dobrego samopoczucia. Jeżeli się nie wyśpimy, to później cały dzień chodzimy rozdrażnieni i marzymy tylko o własnym łóżku. Sen warunkuje wiele procesów, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zalecanej ilości snu tj. 6-8 godzin. Podczas snu spada temperatura ciała, tempo oddechu i tętna jest zmniejszone, a także zmniejsza się ciśnienie krwi.

Przyczyny koszmarów

Czym są koszmary?

Jedną z przyczyn niewyspania się są koszmary senne, są to długotrwałe i przerażające marzenia senne, które zaburzają integralność snu. Często budzimy się w nocy oblani potem i boimy się zasnąć, aby koszmar nie powrócił. Koszmary najczęściej występują w fazie REM ( jedna z faz snu).  Charakteryzuje się ona tym, że jest to płytka faza snu ( faza marzeń sennych). W fazie tej nasz organizm ma psychicznie odpocząć. Podłoże wystąpienia koszmarów u dzieci i u dorosłych znacząco się różni. Mówi się, że najczęściej u dzieci koszmary są związane z poczuciem winy i wyrzutami sumienia. Dorośli najczęściej doświadczają koszmarów w sytuacjach dla nich stresujących

Przyczyny koszmarów

Koszmary a emocje

Do przyczyn koszmarów zaliczamy po pierwsze normalną reakcję opanowywania emocji przez sny, może się nawet kilkukrotnie powtarzać, dopóki nie zostaną opanowane. Związek z tym mogą mieć m.in. egzaminy, ciężka sytuacja życiowa, wypadki samochodowe, zawody miłosne oraz nowe zadania jakie zostały nam powierzone. Wszystkie z tych sytuacji bardzo mocno nadwyrężają nasze nerwy. W ciągu dnia zamartwiamy się, szukając rozwiązań, bądź próbując zapomnieć, ale niestety często powraca to w snach. Koszmary po wypadkach samochodowych są niezwykle częste, gdy jako uczestnik wypadku, ciągle mamy przed oczami moment uderzenia. Mamy wrażenie jakby zdarzało się po raz kolejny. Często z tego powodu ludzie udają się do psychologów, aby zniwelować negatywne konsekwencje wynikające ze szkód jakie wypadek wyrządził w psychice uczestnika wypadku. Zaleca się także kontakt z kimś bliskim, aby z nim porozmawiać i rozładować tłumione w nas emocje.

Koszmary podczas chorób

Koszmary mogą towarzyszyć także podczas choroby. Najczęściej występują podczas chorób, którym towarzyszy gorączka. W tym przypadku nie powinniśmy się niepokoić, ponieważ jest to normalne. Koszmary znikają wraz ze spadkiem temperatury i powrotem do normalnej temperatury ciała.

Koszmary związane z trybem życia

Do przyczyn koszmarów, oprócz emocjonalnych i chorobowych, zaliczamy także, te o których od małego mówiły nam nasze babcie, tzn. o nienajadaniu się na noc. Była to dobra rada babci, ponieważ oprócz tego jako przyczyny koszmarów, wyróżnia się także nadużycie alkoholu oraz odstawienie alkoholu. Koszmary mogą być też reakcją organizmu na odstawienie leków nasennych i narkotyków. Warto jednak udać się do lekarza, gdy po upływie czasu, koszmary nie ustąpią, pomimo zmiany naszych zachowań. Do powodów występowania koszmarów śmiało możemy zaliczyć także późne chodzenie spać.

Koszmary a stosowanie leków

Ostatnią grupą przyczyn występowania koszmarów może być stosowanie leków, a dokładnie występowanie skutków ubocznych ich stosowania. Mogą one wystąpić m.in. podczas stosowania kropli do nosa u dzieci. Dodatkowo leki przeciw świądowi, mdłościom i zawrotom głowy mkogą powodować zaburzenia snu do jakich zaliczamy koszmary. Leki mogące powodować wystapienie koszmarów zawierają najczęściej w swoim składzie cyklizynę, dimenhydrant czy meklozę. W związku z tym powinno się sprawdzać skład leku zamieszczony na ulotce. Lek, który ma takie substancje, a został kupiony bez recepty, powinien był przez nas odstawiony. Gdyby okazało się, że jest to lek, który zapisał nam lekarz, natychmiastowo trzeba się udać na konsultację.

Konsekwencje zdrowotne koszmarów

Wydawać by się mogło, że koszmary są i zaraz znikną, ale nie prowadzą do wysoce negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu. Jednak lekarze twierdzą, że koszmary mogą świadczyć o zaburzeniach osobowości ( tj. chorobie somatycznej). Wiązałoby się to z nieprawidłowym funkcjonowaniem naszych działań fizycznych i funkcji ustrojowych organizmu.

Oprócz tego do negatywnych skutków zaliczamy także wcześniej wspomniane rozbicie, wyczerpanie i brak koncentracji. Bardzo często inni odczuwają nasz brak snu, gdy denerwujemy się o wszystko.

Marta Dudek

Komentarze do: Przyczyny koszmarów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz