Szukaj

Nowe ostrzeżenie na etykietce leku przeciwko łysieniu

Podziel się
Komentarze0

Nowa etykietka leków przeciwko łysieniu i przeciwko powiększeniu prostaty, produkowanych przez firmę Merck&Co., będzie teraz ostrzegać również przed potencjalnymi zaburzeniami seksualnymi, które mogą pojawić się jako skutki uboczne, podczas zażywania tych leków, a także mogą utrzymywać się nawet po przerwaniu terapii. Decyzję tę podjęły amerykańskie władze zdrowotne i dotyczy ona leku Proscar, a także Propecia.Lek Proscar jest stosowany do leczenia objaów powiększenia prostaty, a Propecia do leczenia łysienia. Składnikiem aktywnym w obydwu preparatach jest finasterd.

Jak zdecydowała agencja FDA (Food and Drug Administration), ulotka do leku Propecia będzie zawierać wzmianki o zaburzeniach pociągu seksualnego, o problemach z ejakulacją oraz orgazmem, które mają utrzymywać się po zaprzestaniu zażywania leku.

Natomiast, ulotka leku Proscar będzie zawierać wzmiankę o spadku libido.

Etykietki obydwu leków będą również informowały o doniesieniach o bezpłodności męskiej oraz o niskiej jakości nasienia, która może poprawić się albo znormalizować po zaprzestaniu terapii.

Food and Drug Administration motywuje swoją decyzję doniesieniami i informacjami ze strony pacjentów i lekarzy. Przypadki te sugerują, iż z tymi lekami wiąże się o wiele więcej skutków ubocznych niż wcześniej mówiono, stwierdzają przedstawiciele Food and Drug Administration.


Ale, jak podkreśla jeszcze agencja amerykańska na swojej stronie internetowej, nie ustalono jeszcze rozstrzygającego związku między finasterydem a zaburzeniami seksualnymi.

Food and Drug Administration dodaje, iż ostrzeżenia przed zaburzeniami funkcji seksualnych pojawiły się na etykietkach obydwu leków już w 1990 roku, kiedy produkty te zostały zatwierdzone przez samą agencję. Ale, przeprowadzone później badania kliniczne stwierdziły, że zaburzenia te utrzymywały się u pacjentów nawet po tym, jak przestali zażywać lek, jak również u pacjentów, którzy kontynuowali terapię.


W ostatnim roku, obydwie etykietki zostały zrewidowane i eksperci FDA postanowili włączyć do możliwych skutków ubocznych, pojawiających się na etykietkach, również zaburzenia funkcji erekcji, które utrzymywały się u pacjentów po przerwaniu terapii.

Jedynie niewielki procent mężczyzn, którzy używają tych leków, doświadcza zaburzeń seksualnych, dodaje jeszcze amerykańska agencja ds. leków.

Na przykład, analizy przeprowadzonych do tej pory prób klinicznych wykazały, że 3,8% mężczyzn zażywających lek Propecia donosiło o jednym albo więcej problemie seksualnym, w porównaniu do 2,1% mężczyzn zażywających placebo. Nie jest to więc wielka różnica.

Food and Drug Administration dodaje jeszcze, że jej zdaniem fiansteryd jest środkiem bezpiecznym i skutecznym w użyciu, które zostało zatwierdzone oficjalnie. A pacjenci zażywające lek Proscar oraz Propecia powinni skontaktować się ze swoimi lekarzami, jeżeli mają jakiekolwiek obawy odnośnie tych specyfików i swojego zdrowia.

Z kolei, firma farmaceutyczna Merck dodaje, że obydwa leki są generalnie dobrze tolerowane i skuteczne we właściwym użyciu. Laboratoria zapewniają, że w dalszym ciągu będą starać się zapewnić pacjentom jak największe bezpieczeństwo, monitorując wszelkie doniesienia o skutkach ubocznych występujących podczas zażywania tych leków, a także po zaprzestaniu terapii.

Komentarze do: Nowe ostrzeżenie na etykietce leku przeciwko łysieniu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz