Szukaj

Zdrowie mężczyzn: narcyzm może być złą nowiną

Podziel się
Komentarze0

Narcyzm nie tylko może być zły dla twojego życia społecznego. Okazuje się bowiem, że może on szkodzić twojemu zdrowiu. Nowe badanie sugeruje, że ludzie ze swojego rodzaju osobowością narcystyczną mogą mieć podniesiony poziom kortyzolu – podstawowy hormon stresu – który naraża ich znacznie na długoterminowe problemy zdrowotne, szczególnie jeżeli chodzi o zdrowie serca i układu krążenia.A wyjątkowo prawdziwe jest to w przypadku mężczyzn. W nowym badaniu, opublikowanym kilka dnia temu w Plos One, badacze przeanalizowali 106 studentów, oceniając u nich poziom narcyzmu, posługując się ankietą składającą się z czterdziestu pytań. 

Studentów poproszono o zgodzenie się bądź zaprzeczenie oświadczeniom pokazującym „zdrowsze” narcystyczne tendencje (na przykład: Odniosę sukces), oraz „niezdrowe” narcystyczne tendencje (na przykład: Uważam, że bardzo łatwo jest manipulować ludźmi).

Badacze pobrali również próbki śliny, aby ocenić poziomy kortyzolu u uczestników badania. Generalnie, narcyzm nie miał znaczenia dla poziomu kortyzolu u kobiet, ale stwierdzono korelację z poziomem kortyzolu u mężczyzn.

Kiedy badacze poszli nieco dalej w swoich poszukiwaniach, oddzielając te tak zwane niezdrowe, toksyczne narcystyczne tendencje od zdrowych tendencji, odnaleźli coś, co nazwali „złym” narcyzmem, który był marginalnie powiązany z wyższymi poziomami kortyzolu u kobiet, ale który był bardzo silnie związany z wyższymi poziomami kortyzolu u mężczyzn.

W poprzednich badaniach, ludzie narcystyczni najpierw zostali zestresowani, a potem naukowcy przyjrzeli się ich poziomowi kortyzolu, który był wyższy u mężczyzn, powiedziała główna autorka badania, pani Sarah Konrath, profesor z instytutu University of Michigan's Institute for Social Research, przywołując tutaj inne badania, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu University of Michigan w 2010 roku. W tych badaniach, teraz przeprowadzonych, nie mieliśmy sytuacji stresu, ale poziomy kortyzolu ciągle były większe.


Jeżeli męskie ciała zawsze są w ten sposób „aktywowane”, może to przepowiadać długoterminowe problemy zdrowotne związane z sercem i układem krążenia. Rzeczywiście, jak wyjaśniają eksperci z Mayo Clinic, długoterminowa aktywacja systemu ciała odpowiadającego na stres oraz odpowiadające temu wysokie poziomy kortyzolu, mogą szkodzić prawie każdemu procesowi w naszym organizmie, podnosząc ryzyko choroby serca oraz problemów z pamięcią.


Doktor Patrick Kelly, z Johns Hopkins, stwierdza, że nawet jeśli przedstawiane tutaj badanie ma swoje ograniczenia, na przykład nie identyfikując, czy uczestnicy mieli jakieś zaburzenia osobowości, to jednakże podnosi ono kilka interesujących pytań na temat złego narcyzmu. I dlaczego może on być związany z wysokim poziomem kortyzolu u mężczyzn.

Pokazuje to, że istnieje biologiczna korelacja z psychiatrycznym zjawiskiem, mówi doktor Patrick Kelly. Można powiedzieć, że istnieje połączenie tutaj między ciałem i umysłem. Istnieją prawdziwe fizyczne konsekwencje dla stanu twojego umysłu, szczególnie jeżeli masz coś takiego jak zaburzenia osobowości, które można leczyć.

Profesor Sarah Konrath stwierdza, iż jej nowe badanie podkreśla znaczenie możliwego powiązania narcyzm-kortyzol u mężczyzn. Tym bardziej, iż mężczyźni generalnie nie są zbyt skłonni do szukania pomocy lekarskiej. Świadomość istnienia takiego powiązania jest więc niezwykle istotna.

Rzeczywiście, uprzednie raporty z amerykańskich centrów CDC (Centers for Disease Control) stwierdzał, że kobiety są o 33% bardziej skłonne niż mężczyźni do szukania pomocy lekarskiej. Oznacza to po prostu, że lekarze powinni być bardziej kreatywni, kiedy mają do czynienia z mężczyznami, o których myślą, iż mogą oni być narcyzami. A także, powinni być świadomi długoterminowych problemów, które mogą się pojawić. Powinni skupiać się nad sposobami zrelaksowania ciała, podsumowuje pani profesor Sarah Konrath.

Komentarze do: Zdrowie mężczyzn: narcyzm może być złą nowiną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz