Szukaj

Za dużo stresu prowadzi do demencji!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy szwedzcy właśnie odkryli, że zbyt duży stres w wieku średnim zwiększa ryzyko demencji na starość. Dzieje się tak, gdyż odpowiedź na stresy życia codziennego może wyzwalać długo utrzymujące się fizjologiczne zmiany w mózgu.Prace opublikowano w British Medical Journal.

Badacze oparli swoje wnioski na obserwacjach 800 Szwedek, których stan zdrowia fizycznego i umysłowego śledzono przez 40 lat w ramach badania Prospective Population Study of Women, które rozpoczęło się w 1968.

Kobiety przeszły przez serie testów neuropsychiatrycznych i innych w 1968, kiedy miały 30 lat, 40, 50 lat, i ostatni raz kilka lat później.

Na początku badania uczestniczki zapytano o psychologiczny wpływ 18 powszechnych czynników stresu, takich jak np. rozwód, alkoholizm partnera, choroba umysłowa czy wdowieństwo.


W latach 1968 – 2006, ok. 1 na 5 (153 z nich) zachorowało na demencję, a 104 z tych 153 na chorobę Alzheimera. Przeciętnie demencja potrzebowała 29 lat, aby się rozwinąć, ze średnią wieku 78 lat, kiedy chorobę diagnozowano.

Liczba czynników stresu, o których donosiły kobiety w 1968, była powiązana z 21% wzrostem ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera i 15% wzrostem ryzyka rozwoju każdego rodzaju demencji.

Szwedzcy badacze podkreślają, iż potrzebne są dodatkowe prace, które potwierdzą uzyskane przez nich rezultaty. Ale sugerują jednocześnie, że stres może powodować wiele fizjologicznych reakcji w centralnym systemie nerwowym, w układzie endokrynnym, sercowo-naczyniowym i odpornościowym.

Wcześniejsze badania wykazały też, że stres powoduje uszkodzenia strukturalne i funkcjonalne w mózgu, promując zapalenie.

Aktualnie nie ma żadnego sposobu na zapobieżenie chorobie Alzheimera, która dotyka ponad 5 mln Amerykanów i jest 6 wiodącą przyczyną zgonu w USA.

Komentarze do: Za dużo stresu prowadzi do demencji!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz