Szukaj

Wampir energetyczny

Postać wampira to przepis na komercyjny sukces - tu warto wspomnieć o kolejnych adaptacjach „Draculi” Storkera czy modnej parę lat temu sadze „Zmierzch”. Fantastyczne postaci z filmów i książek żywią się krwią i boją się naturalnego światła. Choć takich stworzeń zapewne nie spotkamy, każdy z nas może natknąć się na wampira - z tą różnicą, że będzie to wampir energetyczny.

Wampir energetyczny

Ta specyficzna nazwa nie jest przypadkowa - wampir energetyczny będzie wysysał energię z ludzi, z którymi wejdzie w kontakt. Im trwalsza relacja, tym bardziej destrukcyjny wpływ na ofiarę. Warto przyjrzeć się dokładniej swoim bliskim - często bywa tak, że wampirem energetycznym jest nasz mąż, żona, przyjaciel czy rodzic.

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

W towarzystwie wampira energetycznego odczuwa się zmęczenie, spadek energii, a nawet ból czy smutek bez wyraźnej przyczyny. Taka osoba jest sprawnym manipulatorem: stosuje szantaż emocjonalny, przyjmuje pozę ofiary, potrafi też podporządkować i zdominować otoczenie. Jej taktyką jest wyszukiwanie słabości poszczególnych ludzi. Ofiara, by uniknąć krytyki, stara się zadowolić wampira energetycznego. Charakterystyczne dla tego typu osób jest również ciągłe narzekanie: na warunki pogodowe, realia życia, ułomności znajomych czy członków rodziny.

Wampir energetyczny to mistrz wywoływania negatywnych emocji u innych ludzi. To nimi się żywi i przegląda w nich jak w lustrze. Przejmowanie kontroli i władzy poprawia jego samopoczucie, sprawia, że czuje się silny i ważny. Wampir energetyczny koncentruje uwagę na swojej osobie - w samotności, bez publiczności, nie istnieje.

Typy wampirów energetycznych

Wampiry narcystyczne

Narcystyczny wampir energetyczny jest skupiony na swojej osobie. Nie interesuje się przeżyciami innych osób - nie spyta, jak minął ci dzień, dlaczego się nie uśmiechasz, jak układa się twój związek. Co ciekawe, niski poziom empatii idzie u niego w parze z błyskotliwością i charyzmą. Po skupieniu na sobie uwagi otoczenia, bardzo szybko przechodzi do oczerniania innych ludzi czy wytykania ich ułomności. Szuka sytuacji konfliktowych i publiczności, która będzie świadkiem kłótni i utarczek słownych.

Wampiry - ofiary

Podobnie jak poprzedni typ, wampir - ofiara będzie chciał znaleźć się w centrum uwagi. Zrobi to jednak w zgoła odmienny sposób niż wampir narcystyczny - będzie opowiadał o swoich problemach, żalił się i twierdził, że jego życie to pasmo udręk. Wejście w rolę ofiary pozwala temu typowi wampira energetycznego odmówić wzięcia odpowiedzialności za swoją sytuację. Taki człowiek od słuchaczy będzie oczekiwał współczucia.

Wampiry kontrolujące

Wampir - kontroler będzie w agresywny sposób ingerował w postępowanie i decyzje innych ludzi. Podważy każdą z decyzji, skrytykuje każde zachowanie. Wytykanie cudzych błędów daje mu poczucie bycia nieomylnym i lepszym. Ma swoją wizję świata i pragnie, by wszyscy się do niej dostosowali. Nie tylko komentuje, ale także radzi, jak należy postąpić w danej sytuacji i oczekuje realizacji tych sugestii. Znamienne jest to, że kontrolujący wampir energetyczny twierdzi, że wszystko zrobiłby lepiej, jednak w ostatecznym rozrachunku - nie robi nic.

Wampiry borderline

Dla wampira energetycznego typu boderline wszystko jest albo czarne, albo białe. Często idealizuje on poszczególnych ludzi, by po chwili zmienić swoje stanowisko i zacząć traktować ich jak wrogów. Ma tendencje do podsycania konfliktów, które go nie dotyczą.

Sposoby na wampira energetycznego

Znajdź słaby punkt wampira energetycznego

W konfrontacji z wampirem energetycznym powinniśmy rozpoznać typ, z jakim mamy do czynienia, i wykorzystać jego słabe strony. Podczas kontaktów z wampirem typu boderline nie ulegajmy prowokacjom. Od wampira - ofiary zażądajmy gotowości do podjęcia zdecydowanych kroków, a typowi kontrolującemu dajmy się poznać jako zdecydowani i niezmieniający swoich decyzji.

Bądź asertywny

Ofiarami wampirów energetycznych padają ludzie, którzy mają problemy z wyznaczaniem granic emocjonalnych. W kontaktach z psychicznym oprawcą warto być szczerym, konsekwentnym i stanowczym. Nie warto silić się na uprzejmość - lepiej po prostu powiedzieć: Nie chcę zajmować się wyłącznie twoimi problemami! Można też demaskować emocjonalnego wampira, uświadomić mu, że wiemy jakimi technikami manipulacji się posługuje. Jeśli te sposoby nie przyniosą efektów, warto rozważyć całkowite zerwanie kontaktu.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Wampir energetyczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz