Szukaj

Uzależnienie od Internetu – choroba szarej strefy

Podziel się
Komentarze0

A eksperci zastanawiają się nad możliwością terapii. Dotąd nie było w Niemczech badań dotyczących uzależnienia od wszelkich mediów. Również uzależnienie od Internetu nie zostało uznane za nałóg. Dotknięci nim powinni jednak mieć możliwość terapii, gdyż liczba uzależnionych stale rośnie. Na ten temat debatowali ostatnio niemieccy eksperci, zgromadzeni na kongresie naukowym.Jest używany w zawodzie jaki wykonujemy, w prywatnej wymianie do pielęgnowania kontaktów, do gier.

Mało które gospodarstwo domowe nie ma dostępu do Internetu: około 550 000 młodych osób jest powiązanych siecią. Ludzie w przedziale od 14 do 64 roku życia są uzależnieni od Internetu – tak wynika z pierwszych badań przeprowadzonych na ten temat.

Do tego dochodzi jeszcze 1,4 mln młodzieży zagrożonej uzależnieniem od Internetu.

70% osób dziennie korzysta z Internetu ponad godzinę

Zakupy online, gry, Social Network, kontakty z przyjaciółmi – surfowanie z wykorzystaniem laptopa, telefonu komórkowego lub tabletu – wiele rzeczy umożliwia ludziom ciągły kontakt ze światem Internetu oraz pozostawanie mobilnym cały czas.

Badania przeprowadzone w szkołach na 1000 uczniach ukazują, że 99% osób w wieku 14 - 20 lat ma dostęp do Internetu, 95% ma własną komórkę; 70% z nich codziennie surfuje w Internecie dłużej niż godzinę.


Najnowsze badania pokazują, że uzależnienie od Internetu ma nie tylko psychiczne, ale i fizyczne konsekwencje. Przez niedożywienie, za mało ruchu oraz niedoboru witaminy D, przez mały dostęp do promieni słonecznych, uzależnieni od Internetu są w złej ogólnej kondycji zdrowotnej.

Do tego dochodzą problemy z koncentracją zarówno w nauce, jak i w życiu codziennym.

Liczba uzależnionych od Internetu stale rośnie

Przeprowadzane badania, ankiety oraz rozmowy pokazują, że liczba uzależnionych od mediów, szczególnie od Internetu, stale rośnie. Powstają specjalistyczne kliniki, zajmujące się leczeniem tego uzależnienia, a liczba przyjmowanych tam pacjentów jest coraz większa.

Nadzieja na działania ze strony polityki

Podczas niemieckiego kongresu nad uzależnieniami poruszono temat uzależnienia od Internetu. Jest to spotkanie niemieckich psychologów, psychiatrów oraz neurologów. Eksperci spotkali się tym razem w Manheim, aby razem debatować nad najlepszymi rozwiązaniami problemu uzależnień.

Tym razem poruszono także i problem uzależnienia od mediów – co jest bardzo ważnym krokiem naprzód.

„Cieszymy się, że problem uzależnienia od Internetu jest tak samo ważny jak inne uzależnienia. Oczywiście postępowanie jest inne niż w przypadku alkoholu czy narkotyków, lecz trzeba pamiętać, że to także uzależnienie i jak każde może prowadzić do zgubnych działań” – przypomina dr Bert te Wildt.


 

Komentarze do: Uzależnienie od Internetu – choroba szarej strefy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz