Szukaj

Udane małżeństwo zależy od postawy męża

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago dowodzą, że zdrowie i osobowość męża mogą być kluczowe w unikaniu konfliktów oraz utrzymaniu trwałej i szczęśliwej relacji. Co za tym przemawia? Jak jest to możliwe?

W badaniu przeanalizowano cechy osobowe mężów i żon, których staż małżeński wynosił średnio trzydzieści dziewięć lat. Wyniki potwierdziły, że gdy mąż był optymistyczniej nastawiony żona rzadziej zgłaszała sytuacje konfliktu. Co ciekawe, poziom pozytywności nie wpłynął na oceny w sprawozdaniach tworzonych przez mężów.

Ten szczególny rodzaj raportu pozwolił naukowcom zbadać cechy poszczególnych małżonków i określić ich wpływ na jakość małżeństwa. Okazuje się, że najważniejsza jest postawa mężczyzny. Większość kobiet odwzajemnia pozytywne nastawienie. Co ciekawe nie działa to jednak w drugą stronę.


Naukowcy zwracają uwagę na zjawisko oszukiwania samego siebie, sabotowania swojego szczęścia. Pytając, czy oprócz szanowania granic drugiej osoby, starasz też kontrolować swoje zachowania. Ludzie mają często skłonność do wracania do starych nawyków z przeszłości związanych z uczuciami odrzucenia i upokorzenia. Były one tak silne, że nie są w stanie opuścić naszej psychiki. Okłamujemy wiec siebie i swój sposób projektowania i realizowania szczęścia.

Często zdarza się też niekompatybilność partnerów jest jednym z najczęstszych problemów i przyczyn kryzysów i rozstań. Te same sprawy, potrzeby widzi się i realizuje w różny sposób, oczekując, że druga strona ma poglądy zbieżne z naszymi. To prowadzi często do frustracji i konfliktów.
Najlepszym źródłem dla pełnej zrozumienia komunikacji jest kompatybilność i uszanowanie różnic.

Komentarze do: Udane małżeństwo zależy od postawy męża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz