Szukaj

Stalking: dlaczego obserwujesz partnera na Facebooku?

Badanie opublikowane w Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking studiuje związek między tym, w jaki sposób dana osoba wchodzi w relacje z innymi – w oparciu o jej relacje z rodzicami w dzieciństwie – a „interpersonalnym nadzorem elektronicznym”, czyli tym, co nienaukowo oznacza tendencję do spędzania godzin na facebookowym profilu ukochanej osoby i uzależnienie od przeszukiwania jej zdjęć i statusów.Badanie jest pomysłem naukowców z Ohio State University i Wittenberg University.

Katie Warber i Jesse Fox chciały się dowiedzieć, czy ludzie, którzy przywiązują się do innych w sposób „zaniepokojony” albo „zalękniony” – czyli ci, których relacje miłosne zaznaczone są wielkim niepokojem – mają większe tendencje do śledzenia partnera w sieciach społecznościowych.

Chciały także dowiedzieć się, czy taka niepewność w związku może przepowiadać nasilony elektroniczny nadzór interpersonalny.

Do swojego badania zrekrutowały 328 osób obojga płci, w wieku od 18 do 48 lat. Dały im 3 kwestionariusze do wypełnienia.


Pierwszy mierzył poziom nadzorowania partnera na Facebooku i prosił o ocenę zgodności z takim przykładowym zdaniem jak: "Często przeglądam profil mojego partnera".

Drugi kwestionariusz mierzył poczucie bezpieczeństwa związku. Uczestnicy wybierali cyfrę w skali od 1 – 6, która ich zdaniem najlepiej odzwierciedlała ich poziom pewności w ich aktualnym związku miłosnym.

Trzeci oceniał typ związku uczestników w życiu rzeczywistym: pewny, zaniepokojony, pogardliwy, zalękniony.

Przeprowadzono także serie analiz statycznych w celu wyszukania związków między różnymi odpowiedziami na te 3 ankiety.

Rezultaty? Uczestnicy, których związki były pełne niepokoju lub lęku, mieli większe tendencje do regularnego nadzorowania partnerów. Natomiast bardziej zaskakującym wynikiem jest fakt, że niepewność w związku miłosnym nie wpływa na interpersonalny nadzór elektroniczny.

Nawet jeżeli uczestnicy mieli wrażenie, że ich partner jest mniej stały w uczuciach, nie zmieniło to ich nawyków nadzorowania. Innymi słowy, jeżeli obsesyjnie obserwujesz profil swojego partnera na Facebooku, więcej to mówi o tobie, niż o twoim związku.

Komentarze do: Stalking: dlaczego obserwujesz partnera na Facebooku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz