Szukaj

Ptaki i małe dzieci wykazują podobne umiejętności rozwiązywania zagadki z Bajek Ezopa

Podziel się
Komentarze0

Kruki umieją w zaskakująco łatwy sposób nauczyć się wydobycia czegoś przyjemnego z niedostatecznie wypełnionej szklanki. Małe dzieci wykazują podobny wzorzec zachowania, aż do osiągnięcia około ósmego roku życia, po czym ich umiejętności zaczynają przewyższać możliwości ptaków. Pełny raport został opublikowany 25 lipca w ogólnodostępnym czasopiśmie PLoS ONE.W badaniu, prowadzonym przez Nicola Clayton z Uniwersytetu Cambridge, naukowcy wykorzystali zagadkę z "Bajek Ezopa", aby przetestować zdolność do uczenia się i rozwiązywania problemów.

Najpierw naukowcy dali ptakom częściowo wypełnioną szklankę wody z robakiem unoszący się tuż poza zasięgiem. Ptakom były również dawane różne przedmioty, takie jak kamienie czy kawałki styropianu. Były one w stanie rozpoznać, które przedmioty powodują wzrost poziomu wody w szklance, co pozwalało im wydobyć przynętę.


Naukowcy przetestowali możliwości dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat w rozwiązywaniu podobnego zadania, czyli w wyławianiu pływającego przedmiotu w różnych sytuacjach.

Badacze odkryli, że dzieci w wieku od pięciu do siedmiu lat postępowały podobnie jak ptaki; uczyły się wykonać zadanie po około 5 próbach. Dzieci ośmioletnie i starsze wykonywały wszystkie zadania w pierwszej próbie.

Według Lucy Cheke, autorki publikacji, głównym celem badania było sprawdzenie, czy ptaki i dzieci uczą się w ten sam sposób.

Na podstawie wyników twierdzi ona, że nie – ptaki nie były w stanie uczyć się, gdy stało się coś nieoczekiwanego, a dzieci umiały rozpoznać, co się dzieje, nawet jeśli nie miały pojęcia jak to się dzieje.

"Dzieci są tak skonstruowane, aby poznawać świat", mówi Cheke. "A nie mogą tego robić, gdy są ograniczone przez ustalone założenia o tym, co jest lub nie jest możliwe. Dla dziecka, jeśli coś działa, to znaczy, że może działać. "

Komentarze do: Ptaki i małe dzieci wykazują podobne umiejętności rozwiązywania zagadki z Bajek Ezopa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz