Szukaj

Podzielność uwagi wcale nie dotyczy bardziej kobiet niż mężczyzn

Podziel się
Komentarze0

Szwedzkie badanie bierze pod lupę ten pseudo-naukowy mit. „Jesteś facetem, wy przecież nie potraficie robić kilku rzeczy naraz” - to stwierdzenie wypowiadane złośliwie przez kobiety, najczęściej dla przekory, kiedy mężczyzna nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, bo akurat rozmawia przez telefon, siedząc przed komputerem i jedząc kanapkę, jest nam doskonale znane.Badanie, które ukazało się w magazynie Psychological Science, obala mit, zgodnie z którym kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, posiadają umiejętność wykonywania kilku czynności równocześnie.

Timo Mäntylä, profesor psychologii na Uniwersytecie Sztokholmskim, podał do wiadomości w środę 24 października, że zgodnie z ich badaniami, to właśnie mężczyźni są lepsi w robieniu wielu rzeczy naraz.


Zależność od cyklu menstruacyjnego

Badanie, któremu zostało poddane 160 osób w wieku od 20 do 43 lat, polegało na wypowiedzeniu się w trzech różnych czasach i rytmach wskazywanych przez czasomierz.

Równocześnie, uczestnicy badania musieli śledzić ciąg popularnych szwedzkich nazwisk i kliknąć myszką komputera, kiedy któreś z nich się powtórzyło. Następnie naukowcy zbadali zależność między rezultatem kobiet a ich cyklem menstruacyjnym.

Mäntylä wyjaśnia, że badania wypadały zdecydowanie na korzyść mężczyzn, kiedy kobiety były w czasie owulacji. Co ciekawe, kobiety będące w czasie menstruacji, osiągały takie same wyniki jak mężczyźni, na co nie ma póki co wyjaśnienia.Komentarze do: Podzielność uwagi wcale nie dotyczy bardziej kobiet niż mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz