Szukaj

Pełna świadomość redukuje osamotnienie?

Podziel się
Komentarze0

Medytacja w pełnej świadomości jest metodą relaksacji znaną z tego, iż redukuje stres oraz niepokój. Natomiast, badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu Carnegie Mellon University w Pittsburghu w Pensylwanii właśnie wykazało, że tego typu medytacja działa również korzystnie na poczucie osamotnienia oraz problemy zdrowotne, przede wszystkim u osób starszych.Medytacja w pełnej świadomości albo inaczej mindfulness polega na koncentrowaniu się na samym sobie oraz na korzystaniu z chwili obecnej, bez osądów, w zgodzie ze wszystkim, co przychodzi z zewnątrz.

Technika ta jest wykorzystywana w niektórych firmach w celu zredukowania stresu pracowników.

Najnowsze prace na ten temat ukazały się w przeglądzie naukowym Brain, Behavior&Immunity. Badaniem kierował dr J. David Creswell z Carnegie Mellon University.


W projekcie udział wzięło 40 osób w wieku od 55 lat do 85 lat, cieszących się dobrym zdrowiem.

Połowa z nich uczestniczyła w 8-tygodniowym programie Mindfulness-Based Stress Reduction (redukcja stresu oparta o medytację w pełnej świadomości; program, który stworzył Jon Kabat-Zin z University of Massachussetts Medical School).

Poziom odczuwanej samotności zmierzono u wszystkich uczestników przy pomocy specjalnie opracowanej skali, na początku badania i po 8 tygodniach.

Okazało się, że wystarczyło zaledwie 8 tygodni medytacji (2h30 tygodniowo), aby osoby starsze zaczęły odczuwać mniejsze osamotnienie.

J. David Creswell stwierdza w komunikacie: mówimy ludziom, żeby przestali palić, a poczują się lepiej. Natomiast rzadko zastanawiamy się nad tym, jak na ich zdrowie wpływa samotność.

Komentarze do: Pełna świadomość redukuje osamotnienie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz