Szukaj

Pająki większe w oczach arachnofobów

Podziel się
Komentarze0

Pająk wcale nie wygląda tak niewinnie w oczach ludzi, którzy się go boją. Albowiem, jak pokazuje nowe badanie, im bardziej dana osoba jest przerażona, tym większy wydaje jej się pająk. Krótko mówiąc: ludzie, których pająki przerażają najbardziej, mają też największe tendencje do przeceniania ich rozmiarów, wyjaśniają amerykańscy naukowcy z uniwersytetu Ohio State University.Badanie to zostało opublikowane w Journal Anxiety Disorders.

Aby przekonać się, jak to jest z tymi arachnofobami, naukowcy z Ohio State University zrekrutowali 57 osób cierpiących z powodu lęku przed pająkami. W trzech oddzielnych sesjach, w czasie dwumiesięcznego okresu oberwacji, uczestników badania proszono o ocenę rozmiaru pięciu żywych różnych tarantuli.

Generalnie, była to część leczenia, która miała uczestnikom pomóc w przezwyciężeniu strachu przed tymi ośmionogimi stworzeniami. Za każdym razem, kiedy uczestnicy mieli ocenić rozmiar pająka, byli proszeni o stanięcie blisko szklanego zbiornika, gdzie przebywał pająk, i o poruszanie go przy pomocy probówki.

Każdy arachnofob otrzymał również kwestionariusz do uzupełnienia, w którym oceniał swój strach, lęk, a także objawy związane z paniką. Aby ocenić rozmiar pająków, uczestnicy musieli rysować na kartce linię, która miała prezentować rozmiar tarantuli widzianej przed chwilą.

Stwierdziliśmy, że niektórzy z naszych najbardziej przerażonych uczestników rysowali linię, która była nawet trzy razy dłuższa niż sam pająk, mówi doktor Michael Vasey, główny autor tego badania oraz profesor psychologii na uniwersytecie Ohio State University.


Fobie odzwierciedlają mylne myślenie i postrzegania, co prowadzi do przesadnej odpowiedzi lękowej w obliczu przedmiotu, którego dotyczy fobia, wyjaśnia profesor Michael Vasey.

Innymi słowy, strach sprawia, że pająk wydaje się większy, a to jeszcze bardziej zwiększa lęk arachnofoba, co z kolei sprawia, że nieszczęsny pająk wydaje się jeszcze większy, a nieszczęsny arachnofob jest jeszcze bardziej przerażony... zaklęty krąg. I taka osoba zapamiętuje pająka jako większego niż jest w rzeczywistości, a to sprawia, że strach się utrzymuje.

Profesor Michael Vasey mówi, że osoba bojąca się pająków nie tylko widzi je większymi niż są. Taka osoba bowiem wierzy również, że pająki mogą gryźć albo być znacznie bardziej niebezpieczne, a spotkanie z nim może być zaiste przerażąjące.

Te błędne wierzenia często się utrzymują, ponieważ taki człowiek unika wszelkiego kontaktu z przedmiotem swojego strachu, a więc nie może przekonać się jaka jest prawda: wiele pająków jest naprawdę nieszkodliwych. Całkowicie.

Istnieją również inne dowody na istnienie tendencji do przesady również w innych fobiach: ludzie, którzy boją się węży, jak również ci, którzy cierpią z powdu lęku przed igłami, także przeceniają ich rozmiary. A ludzie, którzy boją się balkonów, mogą uważać, że dany balkon jest wyżej nad ziemią niż w rzeczywistości jest.

Ale dobra nowina jest taka, że wielu uczestników, którzy bali się tarantuli, w końcu było w stanie pokonać swój strach, w znacząco krótkim czasie. Dzięki pracy z profesjonalistami w dziedzinie terapii fobii, ogromna większość arachnofobów w naszym badaniu pokonała swój strach w ciągu mniej niż ... dwie godziny, szczyci się profesor Michael Vasey.

Komentarze do: Pająki większe w oczach arachnofobów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz