Szukaj

Otyłość i zaburzenia odżywiania – problemy nastolatków

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie Mayo Clinic, opublikowane w Pediatrics, przestrzega rodziców i opiekunów nastoletnich podopiecznych. Okazuje się, że otyłe nastolatki, które tracą na wadze, są zagrożone rozwojem zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia nervosa i anorexia nervosa.Naukowcy podkreślają jednocześnie, że zaburzenia odżywiania pośród tej grupy pacjentów nie są dostatecznie wykrywane, ponieważ utrata wagi jest pozytywnie postrzegana przez rodzinę i lekarzy.

Badacze z Mayo Clinic dodają, że nastolatki otyłe w przeszłości mają więcej medycznych komplikacji powiązanych z zaburzeniami odżywiania, a także są diagnozowane w wolniejszym tempie niż nastolatki o normalnej wadze.

Jest to duży problem, gdyż im wcześniej postawiona diagnoza, tym lepsze rokowania.

Dr Leslie Sim, główna autorka badania, podkreśla: - Ludzie z historią nadwagi i otyłości prezentują sporą proporcję nastolatków będących na terapiach zaburzeń odżywiania.


Uczona dodaje, iż prace jej i jej kolegów sugerują, że wczesne interwencje promują największe szanse na wyzdrowienie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby nastolatki z objawami zaburzeń odżywiania były identyfikowane i leczone, zanim choroba zacznie postępować.

Raport Mayo Clinic analizuje dwa typy zaburzeń odżywiania, do rozwoju których dochodzi w trakcie odchudzania. Obydwa przypadki są specyficznymi wyzwaniami w identyfikacji zachowań zaburzeń odżywiania u nastolatków, które kiedyś były otyłe lub miały nadwagę.

Dr Sim dodaje: - Ok. 6% nastolatków cierpi na zaburzenia odżywiania, a ponad 55% dziewcząt ze szkół średnich i 30% chłopców przejawia symptomy zaburzeń odżywiania, takie jak post, pigułki odchudzające, wywoływanie wymiotów, zażywanie leków przeczyszczających i binge eating. Wszystkie te wysiłki mają prowadzić do utraty wagi.

Zaburzenia odżywiania są niestety znaczącym upośledzeniem w życiu codziennym, kiedy to np. trzeba się zamykać w łazience, aby wywołać wymioty. Nie mówiąc już o skutkach ubocznych zażywanych leków, które mogą nawet zagrażać życiu, jeżeli są stosowane bez wiedzy lekarza.

Komentarze do: Otyłość i zaburzenia odżywiania – problemy nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz