Szukaj

Muzyka półkuli mózgu rzuca nowe światło na schizofrenię

Podziel się
Komentarze0

W 1619 roku, astronom-pionier Johannes Kepler, opublikował Harmonices Mundi, w której to pracy przeanalizował dane na temat ruchu planet. W dziele tym, astronom również stwierdzał, że prawa natury rządzące ruchem planet wykazują cechy harmonicznych relacji w muzyce. Dokonując tego, Johannes Kepler wsparł w znaczący sposób wtedy jeszcze kontrowersyjny model świata, który został zaproponowany przez Mikołaja Kopernika.Można powiedzieć, że prace te z całą pewnością zainspirowały badaczy amerykańskich z uniwersytetu University of California w San Diego, na co mamy dowód: artykuł zamieszczony ostatnim wydaniu przeglądu naukowego Biological Psychiatry.

Naukowcy ci bowiem sugerują, że staranne analizy elektrycznych sygnałów aktywności mózgowej, zmierzone przy użyciu techniki EEG (elektroencefalografia) mogą ujawnić znaczące harmoniczne powiązania w elektrycznej aktywności mózgowych obwodów.

Podstawowe założenie jest  bardzo proste - ta funkcja mózgu jest wyrażona przez obwody mózgowe, które się zapalają, a tym samym generują oscylujące sygnały EEG, na różnych częstotliwościach.

Wysokie częstotliwości aktywności EEG, zwane gamma, na przykład, mogą odzwierciedlać aktywność szybko zapalających się komórek. Gdyby przedstawić to muzycznie, byłby to bardzo wysoki dźwięk, w kierunku prawej strony na pianinie.


Niższe częstotliwości aktywności EEG, zwane theta, mogą pochodzić z komórek, które zapalają się z niską częstotliwością.


Ponieważ obwody mózgowe wchodzą w interakcje ze sobą, można zaobserwować różne muzyczne kombinacje, takie jak chorały muzyczne, wynikające z sygnałów EEG. Ale co to ma wspólnego ze schizofrenią?

Badacze z uniwersytetu University of California wyjaśniają: anomalie w strukturach i w funkcjach obwodów mózgowych mogą odzwierciedlać się w kakofonicznej muzyce, w chorałach, gdzie głosy zapalają się ze złą częstotliwością, wysokością, w złym tempie...

Jest to kolejny dowód na to, zdaniem badaczy amerykańskich, że schizofrenia jest zaburzeniem charakteryzującym się zaburzeniami w „muzyce obydwu półkul mózgowych”.

Badanie naukowców z uniwersytetu University of California opisuje powiązania między oscylacjami EEG na wysokiej i na niskiej częstotliwości w ludzkim mózgu. Przeprowadzone badanie polegało na prezentowaniu uczestnikom bodźców dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, przy jednoczesnym monitorowaniu ich funkcji EEG.

Dzięki temu naukowcy zaobserwowali względnie niskie oscylacje oraz zredukowanie synchronizacji krzyżujących się ze sobą faz (na przykład, szczyt theta przebiegający równocześnie ze szcztem gamma) u pacjentów cierpiących na schizofrenię, w porównaniu do zdrowych uczestników badania.

Doktor John Krystal, naczelny redaktor Biological Psychiatry stwierdza: te nowe odkrycia podkreślają znaczenie zrozumienia relacji zachodzących między różnymi obwodami. Wydaje się, że anomalie w korze mózgowej u pacjentów ze schizofrenią zaburzają funkcjonowanie mózgu poprzez zaburzanie harmonii między obwodami mózgowymi.

Komentarze do: Muzyka półkuli mózgu rzuca nowe światło na schizofrenię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz