Szukaj

Młodzi rodzice mogą być szczególnie podatni na depresję

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy dowodzą, iż wielu rodziców popada w depresję podczas pierwszych 12 lat życia ich dzieci, a ryzyko jest największe podczas pierwszego roku po urodzeniu. W celu znalezienia rodziców z depresją, grupa naukowców z Wielkiej Brytanii przeanalizowała dane z 86 957 rodzin odwiedzających przychodnie podstawowej opieki pomiędzy 1993 a 2007 rokiem.Okazało się, że więcej niż jedna trzecia matek i około jednej piątek ojców przeżyło depresję pomiędzy narodzinami i 12 urodzinami dziecka — u 19 286 matek stwierdzono łącznie 25 176 przypadki depresji, zaś u 8 012 ojców i 9 683 przypadki.

Średnio zatem częstotliwość występowania depresji w ciągu roku to 7,53 na 100 matek oraz 2,69 na 100 ojców. Jednak w przeciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka częstotliwość wynosiła 13,93 na 100 matek i 3,56 na 100 ojców.

– Wysoka częstotliwość występowania depresji w okresie poporodowym nie dziwi z powodu potencjalnego stresu związanego z narodzinami dziecka, np. z brakiem snu rodziców, wyzwaniami stojącymi przed nimi, nowymi obowiązkami czy też presją, którą może odczuć związek – napisała wraz ze współpracownikami Shreya Dave z Medical Research Council w Londynie.


W depresję najczęściej popadali rodzice, którzy już wcześniej na nią cierpieli, rodzice w wieku 15 do 24 lat w (momencie narodzin dziecka) oraz ludzie ubodzy. Wnioski te opublikowano w internetowym raporcie z 6 września wyprzedzającym listopadowe wydanie magazynu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine.

– Istnieje ścisły związek pomiędzy depresją a niskim statusem społecznym i ekonomicznym zarówno u ogółu populacji jak i u rodziców. Wnioski te mogą odzwierciedlać, jak pełne stresu jest życie ludzi biednych, bezrobotnych, o niższym statusie socjoekonomicznym czy nawet mieszkających na terenach z niskim stopniem zatrudnienia i ograniczoną opieką społeczną – podsumowali badacze.

– Młodzi rodzice mogą ponadto być gorzej przygotowani od tych starszych do rodzicielstwa w przypadku nieplanowanej ciąży, a co za tym idzie, być mniej zdolni do radzenia sobie ze stresem z tym związanym – dodali naukowcy.

Komentarze do: Młodzi rodzice mogą być szczególnie podatni na depresję

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz