Szukaj

Leki antypsychotyczne są skuteczne w leczeniu psychozy afektywnej dwubiegunowej

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania pokazują, że cariprazine - lek antypsychotyczny(Forest Laboratories Inc, Gedeon Richter Plc)- okazał się skuteczny w leczeniu epizodów maniakalnych pojawiającym się u pacjentów cierpiących na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (BD). Wyniki dużego, trzyfazowego badania zaprezentowane na American Psychiatric Association's (APA's) 2012 Annual Meeting, pokazują, że pacjenci z ostrą manią związaną z BD, którzy przyjmowali cariprazine - wykazywali znacznie większe skłonności do poprawy po 3 tygodniach przyjmowania leku, niż ci, którym podano placebo.Tylko 10% uczestników, którzy otrzymywali cariprazine (oraz 7% zażywających placebo) przerwało leczenie ze względu na zdarzenia niepożądane (AE). Jednak grupa zażywająca badany lek wykazywała znacznie większe skłonności do zachowań wykraczających poza normę, niż grupa przyjmująca placebo. Do zachowań tych należały np. akatyzja lub drżenie.

Mimo to, badacze pod kierunkiem Anju Starace z Forest Research Institute w Jersey City (stan New Jersey), stwierdzili, że wyniki pokazują, iż cariprazine był bezpieczny i generalnie dobrze tolerowany przez tę grupę pacjentów.

Inny mechanizm

Cariprazine podawany doustnie w formie tabletek, jest także znany jako RGH-188, czyli D3-preferring dopamina D3/D2 receptor partial agonist - odnotowali naukowcy. Zwiększone powinowactwo oraz większy antagonizm w receptorach: D3 vs. D2, mogą być powiązane z antypsychotyczną skutecznością oraz... korzystnymi efektami odbijającymi się w nastroju - dodali.

Lek esperymentalny posiada także mniejszą siłę niż inne receptory, takie jak 5-HT2c, histamina H1,  receptory muskarynowe i adrenergiczne, których podawanie bezwzględnie wiązało się z występowaniem efektów ubocznych.

W ciągu 6 tygodni badań, naukowcy przebadali 312 pacjentów w przedziale wiekowym 18 - 65, ze stwierdzonymi zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Istotnym czynnikiem był ich wynik: 20 lub więcej w YMRS (Young Mania Rating Scale).

Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grup: pierwszej - gdzie przez trzy tygodnie pacjenci otrzymywali od 3 do 12 mg cariprazine dziennie (liczba badanych - 158), bądź drugiej, której członkowie otrzymywali placebo (liczba badanych - 154). Następnie przez 4 do 7 dni przebywali w szpitalu na „wypłukiwaniu przesiewowym”, a następnie podlegali dwutygodniowej obserwacji (ze względów bezpieczeństwa).


Główną miarą efektywności terapii była zmiana wyniku YMRS po trzech tygodniach, w stosunku do początkowego. W drugiej kolejności mierzono ilość punktów CGI-S (Clinical Global Impressions-Severity), AE, kliniczne wartości laboratoryjne, EKG. Objawy wykraczające poza normę także brano pod uwagę.
 
Lepszy Aripiprazol?

Wyniki pokazały, że grupa przyjmująca cariprazine miała znacznie korzystniejsze wyniki w YMRS niż grupa przyjmująca placebo. Co więcej, wykazywała także znacznie większą poprawę w wynikach CGI-S.

Związane z leczeniem zdarzenia niepożądane zostały odnotowane u 80% członków grupy przyjmującej cariprazine, a także u 63% osób przyjmujących placebo. Najczęstszymi efektami ubocznymi były: akatazja, zaburzenia pozapiramidowe, drżenie, niestrawność oraz wymioty.


Caprizine zdaje się być nowym i możliwie poprawionym aripiprazolem - powiedział Nassir Ghaemi, MD, MPH, profesor psychiatrii na Tufts University School of Medicine, a także dyrektor Mood Disorders Program w Tufts Medical Center w Bostonie (stan Massachusetts).

Czy ten biologiczny zakręt oznacza kliniczny przełom? Zobaczymy. W tym momencie, dowiedziono, że lek ten przynosi efekty przy podwójnie ślepej próbie z kontrolnym placebo, w ostrej manii i schizofrenii - powiedział dr Ghaemi, który nie był zaangażowany w przebieg tego badania.

Lek „ja także, wybierz mnie!”

Stephen J. Ferrando, MD, profesor psychiatrii klinicznej i zdrowia publicznego oraz wicedyrektor Division of Psychosomatic Medicine w nowojorskim szpitalu Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Center skomentował to w taki sposób:

Jest to lek spośród grupy leków, które powinny przynosić potencjalne korzyści i mniejszą ilość efektów ubocznych w przypadku pacjentów ze schizofrenią oraz zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Jest częściowym antagonistą receptorów D2 i D3, które pod pewnym względem przypominają aripiprazole lub Aricept (donepezil), które są już w powszechnym użyciu i zatwierdzone w przypadku leczenia osób z zaburzeniem dwubiegunowym bądź schizofrenią.

Dr Ferrando, który nie był zaangażowany w te badania, dodał, że nowy antagonista rzekomo... pozytywnie wpływa na nastrój oraz kondycję chorych.

Powiedział także:

To był dobrze zaplanowany projekt, oparty na dużej liczbie badań klinicznych, gdzie pacjenci byli wystarczająco chorzy. Widać natomiast zasadniczą różnicę między caprizine a lekiem placebo, co jest świetne rokującą wiadomością.

Ważną kwestią jest natomiast to, czy jest to postępowe odkrycie  skutecznego leku czy jedynie - spośród wielu podobnych leków typu  „wybierz mnie, mnie!”. Wyniki tych badań nie przemawiają na jego korzyść na tyle, by kontynuować badania dowodzące czegoś więcej niż tylko odnalezienie pewnej alternatywy.

Dodał, że badanie mające na celu dowiedzenie, że cariprazine można stosować na równi z aripiprazole jest potrzebne, chociaż w efekcie mało prawdopodobne.


Komentarze do: Leki antypsychotyczne są skuteczne w leczeniu psychozy afektywnej dwubiegunowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz