Szukaj

Kryzys w wieku 40 lat jest mitem?

Kryzys wieku średniego nie jest faktem naukowym. Osoba dorosła przechodzi przez wiele kryzysów w swoim życiu, których nie można streścić w jednym, konkretnym dziesięcioleciu życia. Kryzys po czterdziestce nigdy nie istniał i nie można przewidzieć, w jakim wieku nastąpi. Taki rodzaj sytuacji jest wyzwalany przede wszystkim przez element zakłócający: klęska zawodowa, choroba albo śmierć bliskiego.Nie ma szczególnego wieku, który predysponowałby do takiego kryzysu, wyjaśniają naukowcy. Może się zdarzyć, że w niektórych momentach życia, niektóre jednostki postrzegają i uważają niektóre wydarzenia za szczególnie problematyczne. Jest to stan umysłu, który może doprowadzić do pojawienia się bardzo głębokich perturbacji w życiu jednostki. Ludzie doświadczają tego typu rzeczy, ale kryzys nie jest w żadnym wypadku związany z wiekiem.

Kryzys wieku średniego został wymyślony przez psychologię oraz wyobraźnię zbiorową, jako reakcja równoległa do świadomości. Kiedy osoba dorosła zdaje sobie sprawę z tego, że jej młodzieńcze wartości przegrały z bardziej realistycznymi aspiracjami, zrozumienie tego kompromisu - wygoda zamiast celów młodości - będzie bardzo źle przeżyte.


Ale naukowcy ustalili, że osobowość pozostaje relatywnie stała po przejściu do wieku dorosłego. Podczas gdy w niektórych kulturach, koncept „wieku dojrzałego” nie istnieje, mit kryzysu wieku średniego ma być produktem kultury zachodniej. Elementy, które zazwyczaj towarzyszą temu „kryzysowi” - nowe libido albo ostatnio odkryta w sobie pasja do sportowych samochodów - nie są niczym innym jak tylko obrazkami spopularyzowanymi przez media, Hollywood, albo reklamę.

Żródła tego terminu „kryzys połowy życia” datują się na 1965 rok i są dziełem psychologa o nazwisku Elliott Jacques, o czym doniósł The New York Times, w momencie śmierci Elliotta Jacques w 2003 roku. Elliott Jacques zaproponował ten termin po wielu badaniach klinicznych na pacjentach cierpiących na symptomy depresyjne, spowodowane przede wszystkim strachem przed starzeniem się i starością.

Komentarze do: Kryzys w wieku 40 lat jest mitem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz