Szukaj

Jak się zakochać

Jak się zakochać - to pytanie zadają sobie osoby, którym trudno wejść w związek z drugim człowiekiem lub te, których relacja stała się nudna, a widok partnera nie wywołuje przyspieszonego bicia serca i motyli w brzuchu. Jak się zakochać, aby nie tylko przeżyć kilka wspaniałych miesięcy, ale też znaleźć ukochaną osobę na wiele lat?

Jak się zakochać

Okazuje się, że jest parę metod, które pomagają się zakochać. Mowa tu nie o miłosnych eliksirach od znachorek, a o technikach psychologicznych, budujących poczucie więzi. Recepty na to, jak się zakochać, można traktować z przymrużeniem oka, nie zaszkodzi jednak wypróbować kilku, chociażby w formie towarzyskiej zabawy.

Jak się zakochać w 94 minuty

36 pytań doktora Arona

Arthur Aron, psycholog ze State University of New York, jest autorem ciekawego kwestionariusza, składającego się z 36 pytań. Na początku są one ogólne, typu „Jak wyglądałby twój idealny dzień”. Kolejne z pytań poruszają coraz bardziej intymne kwestie, aż po relacje z matką czy śmierć bliskiej osoby. Według doktora Arona wystarczy, żeby kobieta i mężczyzna zadawali sobie pytania z kwestionariusza przez 90 minut, a następnie przez 4 minuty patrzyli sobie głęboko w oczy, a zakochają się w sobie.

Skuteczność miłości z kwestionariusza

Okazuje się, że pomysł doktora Arona jest równie absurdalny, co skuteczny. Czytelniczka „The New York Times” Mandy Len Catron, postanowiła sprawdzić, czy 36 pytań sprawi, że się zakocha. Do zabawy zaprosiła kolegę ze studiów. Efekt był zaskakujący - mimo że zarówno kobieta, jak i mężczyzna mieli świadomość, że sytuacja jest aranżowana i podchodzili do niej z dystansem, zadawanie pytań doktora Arona sprawiło, że zaczęli się zwierzać i czuli się sobie coraz bardziej bliscy. Kwestionariusz zajął im zdecydowanie więcej niż 90 minut. Skutkiem eksperymentu był związek Catron i jej kolegi ze studiów.

Choć sytuacja, w której znalazła się para, nie była naturalna, a rozmowa opierała się na zadawaniu narzuconych z góry pytań, pojawiły się prawdziwe emocje. Można powiedzieć, że mózg Catron i jej kolegi został oszukany. Więź, która wytworzyła się pomiędzy nimi, była równie silna jak ta budowana podczas spontanicznych randek.

Jak się zakochać w wybranej osobie

Częsty kontakt

Jeśli chcesz zakochać się w wybranej osobie, staraj się często ją widywać. Psychologowie mówią o efekcie częstości kontaktów - prawdopodobieństwo, że ktoś stanie nam się bliski, jest większe, gdy będziemy się z nim wielokrotnie spotykać. Wiąże się to z innym zjawiskiem - efektem czystej ekspozycji. Im częściej stykamy się z jakimś bodźcem, tym skłonniejsi jesteśmy go polubić.

Podobieństwa się przyciągają

Choć znane porzekadło mówi, że „przeciwieństwa się przyciągają”, na początkowym etapie budowania relacji ważniejsze jest istnienie podobieństw między partnerami. Szukamy kogoś podobnego do siebie po to, aby zyskać społeczne wsparcie i potwierdzenie z ust drugiej osoby że „mamy rację”. Uzupełnianie się charakterów jest również potrzebne, jednak w kolejnym etapie związku.

Strach sprzymierzeńcem miłości

Wywołanie pobudzenia w wyniku „niemiłosnych” czynników sprzyja zakochaniu. Udowodnili to wspomniany już Artur Aron i Donald Dutton, przeprowadzając pewien eksperyment. Badanych mężczyzn podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich została postawiona przed chwiejącym się mostem. Na jego końcu czekała atrakcyjna dziewczyna wręczająca każdemu panu, który przeszedł na drugą stronę, numer telefonu. U mężczyzn z drugiej grupy sytuacja przedstawiała się prawie tak samo. Różnica była jedna - most był stabilny. Jak się okazało, do dziewczyny dzwonili ci, którzy szli po chwiejącym się moście.

Jak zakochać się z głową

Aranżowane czy spontaniczne - każde zakochanie wywołuje w nas wiele emocji i często sprawia, ze przestajemy racjonalnie myśleć. Choć etapem „motyli w brzuchu” należy się cieszyć, warto pamiętać, że pełnowartościowa relacja nie kończy się, kiedy uczucie zakochania mija. Poczucie bezpieczeństwa, świadomość wad i zalet własnych oraz partnera, zaufanie, cieszenie się swoim towarzystwem - to tylko kilka czynników, których istnieje daje szansę na przemianę zakochania w miłość. A ta, choć nieco inna, potrafi dostarczyć równie dużo emocji.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Jak się zakochać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz