Szukaj

Internetowe uzależnienie jest problemem na poziomie molekularnym?

Często mówi się o tym jak o uzależnieniu od internetu, jednak dopiero teraz jesteśmy krok bliżej, by to udowodnić. Poszukiwaniami dowodu na temat istnienia nałogu internetowego zajęły się Univeristy of Bonn oraz ZI Mannheim."Okazało się, że uzależnienie od internetu nie jest wytworem naszej wyobraźni," przekonuje autor dr. Christian Montag.

By zbadać internetowe nawyki, wybrano grupę 843 mężczyzn i kobiet. Spośród badanych 132 osoby przyznały się do problemów związanych z internetem. Jeżeli nie mają dostępu do sieci, odczuwają wysoki dyskomfort wpływający na ich samopoczucie.

Problem z nałogiem internetowym - problem z naszymi genami?

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn i Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego postanowili porównać próbki genetyczne od grupy przyznającej się do uzależnienia od internetu oraz od tych uważających się za zdrowych pod względem nałogu.

Ekspertyza pokazała że osoby uzależnione od surfowania po sieci są bardziej podatne na mutacje genetyczne odgrywające duża rolę w nałogu tytoniowym.


„To, co już wiemy o nikotynowych receptorach acetylocholiny w mózgu jest to, że mutacja genu związanego z nimi sprzyja uzależnieniu,” wyjaśnił dr. Montag.

Acetylocholina produkowana przez ciało jest bardzo podobna do nikotyny, przez co może powodować podobne efekty uzależniające. Oba neuroprzekaźniki działają na system nagrody w mózgu, prowadząc tym samym ku niezdrowemu nałogowi.

Kobiet są bardziej zagrożone mutacją

Dr Montag odkrył, że mutacja CHRNA4 w podjednostce Alpha4 odpowiedzialnej za receptory nikotynowe występuje częściej u kobiet.

 „W grupie badanych wykazujących problematyczne zachowania internetowe wariant ten występuje częściej - w szczególności u kobiet," mówi dr Montag.

Mimo zaskakujących wyników, badanie te muszą zostać sprawdzone jeszcze raz i potwierdzone. Wcześniejsze ekspertyzy na temat nałogów wskazywały na mężczyzn jako bardziej podatnych na tego typu modyfikacje.
 
Markery biologiczne pomogą w leczeniu

Jak mówi dr. Montag, aktualne dane już teraz pokazują, że mamy wyraźne dowody na istnienie genetycznych przyczyn uzależnienia od internetu.

Co więcej, wraz z mutacją genetyczną został odnaleziony marker biologiczny, który może pomóc w poznaniu działania tego nałogu od strony neuronaukowej.

Niestety, na ostateczne wyniki badań przyjdzie nam czekać jeszcze trochę poczekać.


Komentarze do: Internetowe uzależnienie jest problemem na poziomie molekularnym?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz